بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

مقابله با استرس در مصاحبه شغلی

آیا تا به حال در طول مصاحبه شغلی احساس استرس فوق العاده‌ای داشته اید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. بیشتر افراد می‌گویند مصاحبه برای شغل یک تجربه بسیار پر استرس است. خوشبختانه، با درک اینکه مقداری استرس در واقع می‌تواند به شما در ایجاد مصاحبه کمک کند، با استرس مصاحبه شغلی کنار بیایید. تمرین برای مصاحبه شما می‌تواند به شما در حفظ سطح استرس قابل کنترل کمک کند و اینکه اگر سطح استرس شما احساس ناراحتی کند، پاسخ های موثری را می‌توانید استفاده کنید.

در ابتدا، برعکس استرس توجه کنید:

محققان و مشاوران به ما یادآوری می‌کنند که استرس مناسب می‌تواند یک چیز مثبت باشد، در حالی که استرس بیش از حد می‌تواند ما را از نظر روحی، عاطفی و جسمی از بین ببرد. این می‌تواند یک عمل متعادل کننده باشد تا سطح استرس را در سطح مناسب و مثمر ثمر نگه دارید. مصاحبه شغلی مثال کاملی از چگونگی استرس کافی است که می‌تواند ما را در حالی که به ما کمک می‌کند تا بهترین پایش را بکشیم، نگه دارد.

مشکل این است که مصاحبه شغلی نوعی مکالمه غیرمعمول است:

مصاحبه‌ای که اغلب در آنجا انجام می‌شود، در حالی که عدم تعادل بسیار زیادی وجود دارد و به نوع اطمینان از نقاط قوت ما نیاز دارد که نمی‌تواند در تعاملات اجتماعی دیگر پرواز کند. برخلاف گفتگوی آرام با یک دوست، این برخورد مستلزم آن است که شما تمام مهارت‌های مربوطه، تجربیات، نقاط قوت و علایق خود را به روشی کارآمد و موثر حل کنید تا شنوندگان شما به سرعت اطمینان یابند که وقتشان با شما ارزشمند است و حتی ممکن است تمدید شود. تولید تمام این اطلاعات به روشی که با اعتماد به نفس، فصیح و مناسب به معنای توجه به سوالات مصاحبه کننده شما باشد، تلاش برای یادآوری آن لیستی از مواردی که می‌خواهید مطمئنا بگویید و تلاش زیادی برای مقابله با سوالات غیر منتظره است. کمی استرس باعث می‌شود که شما توجه و به بهترین وجه خود را جلب کنید.

از آنجا که یک مصاحبه شغلی معمولا چیزی نیست که اغلب با آن روبرو می‌شویم، تهیه آمادگی کامل برای این تعامل غیرمعمول و غیر استاندارد مهم است. برخی از موارد استانداردی را که مصاحبه کننده شما به دنبال آن است، در نظر بگیرید: شما از قبل می‌دانید چطور باید انجام دهید، چقدر اطمینان دارید که می‌توانید مهارت‌های جدید را یاد بگیرید، نقاط قوت خود را چه می‌دانید و چه ضعفی ممکن است شما باشد. مجبور شدم خطاب کنم مورد دوم جایی است که شما می‌توانید نشان دهید که خودآگاهی دارید و می‌دانید که هیچ کس کامل نیست اما تمرین باعث پیشرفت ما می‌شود. پاسخ خود را به سوالاتی از این دست تمرین کنید تا بدین صورت که بدانید وقتی نسخه برخی از آنها می‌آید بگویید چه می‌خواهید بگویید. وقتی قبلا این تعاملات مورد انتظار را انجام داده‌اید، سطح استرس شما قابل کنترل خواهد بود و حتی می‌تواند انرژی مورد نیاز برای درخواست‌های غیر منتظره را که از میدان سمت چپ خارج می‌شوند تامین کند و از شما بخواهد که روی پاهای خود فکر کنید. مشتری‌های من گفتند که این عمل به آنها اعتماد به نفس لازم را می‌بخشد و به آنها کمک می‌کند تا از این مسئله غافلگیر شوند.

مقابله با استرس در مصاحبه شغلی

اما چه اتفاقی می‌افتد که، با وجود تمام تمرینات خود، احساس می‌کنید در طول مصاحبه خود پیچیده اید؟ ممکن است سطح استرس شما بالا بیاید و شما را به سمت مارپیچ ناامیدی بکشاند و این احساس را به شما بدهد که دیگر در مصاحبه را موفق نیستید و این کار را از دست داده‌اید. در حالی که شما واقعا نمی‌توانید درخواست انجام کلی بدهید، مطمئن باشید که می‌توان اصلاحاتی انجام داد. وقتی متوجه شدید که حرف مهمی را فراموش کرده‌اید، هنوز هم می‌توانید حذف کنید تا استرس مداوم را به حداقل برسانید. اگر هنوز در مصاحبه هستید، همیشه می‌توان گفت:«من تازه فهمیدم که من اشاره‌ای نکردم …» اکنون اطمینان حاصل کرده‌اید که اطلاعاتی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید به اشتراک گذاشته شده است. اگر بعد از اتمام مصاحبه متوجه یک اصل مهم  باشید، می‌توانید یک ایمیل تشکرآمیز ارسال کنید که می‌گوید:«من می‌خواهم به آن اضافه کنم یا روشن کنم، یا آنچه را که درباره x گفتم را اصلاح کنم …» پیامی که می‌خواستید به آن دسترسی پیدا کنید اکنون لازم نیست که شبها نگران این اشتباه باشید که باید بیدار شوید. یکی از مشتری‌های من گفت که یک مدیر استخدام از تمایل خود برای پذیرش اشتباه خود در مصاحبه قدردانی کرده و به او این کار را داده است زیرا (1) او واجد شرایط بوده و (2) وی تسلیم نشده است.

بعضی اوقات، سطح استرس در برخی مصاحبه ها فراتر از آنچه اکثر افراد تجربه می‌کنند فراتر می‌رود. همانطور که تصور می‌کنید یا شاید تجربه کرده باشید اتاق پر از مصاحبه کننده‌های متعدد می‌تواند برای نامزد تنها مشکل باشد. به عنوان مثال، مشتری من به نام جین، که در زمینه کاری‌اش بسیار ماهر است و در تعامل با دیگران بسیار خوب است، یک درونگراست که در شرایط یک به یک راحت تر است. او آموخته است که او باید در جلسه‌ای از مصاحبه کنندگان حضور داشته باشد و خواستار بحث و گفتگو درباره آنچه در این شرایط بود برای حفظ یک رفتار آرام و مطمئن است. نگرانی جین این بود که او قادر به برقراری ارتباط موثر با هر فرد در اتاق نخواهد بود زیرا وی برای پاسخ به سوالات خود بسیار تلاش کرد و سعی کرد به یاد بیاورد که چه کسی بود.

ما در مورد طرح سریع در دفترچه وی از جدول بیضی شکل که مصاحبه‌کنندگانش در آن نشسته بودند صحبت کردیم و همانطور که خودشان معرفی کردند، موقعیت‌های خود را در اطراف میز با نام و عناوین‌شان مشخص کرد. جین همین کار را کرد و مصاحبه‌کنندگانش خوشحال بودند که وی توانست در طول مصاحبه به هریک از آنها خطاب کند. جین همچنین قصد داشت با مراجعه به وی یا شنیدن نظرات وی با هر یک از اعضای گروه تماس چشمی برقرار کند. با برنامه ریزی این روش‌های مدیریت استرس تیم مصاحبه چند نفره، وی احساس اعتماد به نفس بیشتری کرد و بیش از حد استرس نداشت. مصاحبه‌کنندگان وی نیز به نوبه خود احساس کردند که وی موفق شده است با همه آنها درگیر شود و تلاش بیشتری کرد تا فورا آنها را بشناسیم.

هنگامی که یک سوال عجیب و غریب به ذهن شما خطور کند، حمله دیگر استرس بیش از حد ممکن است رخ دهد. شما آن را نمی‌بینید که می آید (زیرا چه کسی خواهد بود؟)، شما مطمئن نیستید که صادقانه باشد یا به عنوان یک شوخی در نظر گرفته شده است و باید سریع تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید پاسخی را که شنونده شما به دنبال آن است، را به آن برسانید. اولین قدم برای مدیریت استرس و ایجاد پاسخ شما، تایید ماهیت غیرمعمول این سوال است: «این یک سؤال جالب است. ممکن است لحظه ای در نظر داشته باشم؟» این روش می‌تواند در ابتدا به این نتیجه برسد که آیا مصاحبه کننده واقعا به معنای شما برای پاسخ دادن به سوال است. آیا فقط شکستن یخ فقط یک شوخی است یا اینکه این یک تلاش صمیمی است تا بفهمید آیا می‌توانید روی پاهای خود فکر کنید؟ اگر مورد دوم باشد، پاسخ آنها به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در مورد موضوعی که قبلا آن را مطالعه نکرده‌اید، فکر کنید.

وقتی الین، مشتری سابق من، از او سوال شد که در واقع اگر او گیاه باشد، چه نوع گیاه خواهد بود، او با او پاسخ داد ، «هوم … این خیلی جالب است. بگذارید یک لحظه در مورد آن فکر کنم.» شنونده او با یک گره مشتاق پاسخ داد و صبر کرد. وقتی الن پس از مکث پاسخ داد، گفت: «من از فکر کردن در مورد آن لذت بردم. من همیشه از در نظر گرفتن ایده‌های جدید لذت می‌برم و فکر می‌کنم کاکتوس باشم. این نوع گیاه محکم است: خود را به طور محکم گیاه می‌کند و به آب زیادی احتیاج ندارد. باران یا درخشش، سرما و گرما، مکان قابل اعتماد خود را حفظ می‌کند و حتی میتواند مقداری گلابی خاردار و مرطوب را به کسی که در صحرا گم شده است، تامین کند. به همین ترتیب، من سخت کار می‌کنم و نیاز به ماندن در ساعت خود و کمک به دیگران را نیز درک می‌کنم.»

سوالات حواس پرت یا خیر، یک مصاحبه شدید و مهم می‌تواند سطح استرس ایجاد کند که منجر به یخ زدگی مغز شود: ذهن شما خالی می‌شود، لکنت می‌کنید، یا با خجالت سرخ می‌شوید. چه کار کنیم؟

مقابله با استرس در مصاحبه شغلی

نفس بکشید، یک جرعه آب بکشید و لحظه به لحظه خود را بنویسید. اشکالی ندارد حتی به یک سوال معمولی با، «آه، اجازه دهید من یک لحظه در مورد آن فکر کنم» یا «منظورت …» یا «آیا میتوانید دوباره سوال کنید؟» شما همچنین می‌توانید بپرسید: «آیا پاسخ من مسائلی را که از شما خواسته شده است را پوشش می‌دهد؟»
با یادآوری اینکه با سازمان مصاحبه می‌کنید، دقیقا به همان اندازه که با شما مصاحبه می‌کند، اطمینان و احساس آرامش را دوباره به دست آورید. شما از همه کنترل‌ها محروم نیستید. شما کنترل برخی مکالمات و برخی سوالات خوب را برای مصاحبه کننده خود دارید. از این گذشته، می‌خواهید بدانید که آیا شغل و سازمان واقعا می‌توانند آنچه را که امیدوارید در شغل بعدی خود پیدا کنید ارائه دهند.
بهترین دفاع در برابر استرس بیش از حد در مصاحبه شغلی یک جرم خوب است. آنچه را که می‌خواهید حتما بگویید، پیش از این تمرین کنید، خواه در ابتدا خواسته شده باشد یا نه. از ارزش، مهارت و توانایی و اشتیاق خود در یادگیری مهارت‌های اضافی خود یادآوری کنید. اگر تمایل دارید از مصاحبه یا به طور کلی از اضطراب و یا عدم اعتماد به نفس رنج ببرید، با یک نیمکت شغلی یا یک مشاور مشورت کنید که می‌تواند به شما در آماده سازی عاطفی برای این نوع شرایط کمک کند. به خود یادآوری کنید که ممکن است لزوما کار را به دست نیاورید، اما می‌دانید که تمام تلاش خود را کرده اید تا آرام باشید و در صورت امکان مصاحبه را درک کنید.
اگر تمایل دارید آن را به معنای واقعی کلمه یا به معنای واقعی درک کنید، مطمئن شوید که لباس راحتی و لباس‌هایی دارید که به راحتی امکان تنفس و تمرکز روی موضوع را به خود اختصاص می‌دهید.

به خود یادآوری کنید که استرس در مصاحبه نه تنها طبیعی است بلکه لازم است. در حالی که خودتان را برای انجام یک کار عالی آموزش می‌دهید، خود را از استرس آماده کنید. پیش از تمرین و با مدیریت استرس خود در زمان واقعی، از تمرین خارج شوید. با برچسب زدن آنچه می‌خواهید در مورد صلاحیت‌های خود بگویید و آماده شدن برای آن سوالات سخت، آماده خواهید بود تا این نفس عمیق را بکشید و بدانید که می‌توانید یک چالش غیر منتظره را مدیریت کنید. از استرس خود به طور موثر استفاده کنید و شغل مورد نظر خود را تظمین کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید