بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

چگونه یک بازاریاب خوب باشیم

بازاریابی صنعت بزرگی است که دائما در حال رشد و تحول است. این که آیا شما تازه کار خود را در بازاریابی شروع کرده اید یا مدتی در بازاریابی کار کرده اید، همیشه روش های برای بهبود وجود دارد. اول و مهمتر از همه، شما باید مهارت های شخصی خود را توسعه دهید که به عنوان بازاریاب به شما کمک می کند. سپس، شما باید بدانید که چگونه با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، عادت روزانه خوبی ایجاد کنید و از راهکارهای موثر بازاریابی دیجیتال برای فروش محصول یا خدمات خود استفاده کنید.

مهارت های شخصی خود را توسعه دهید

1. مهارت های ارتباط کلامی خود را توسعه دهید. ارتباط کلامی هنگام فروش محصولات یا خدمات یا ارتباط با مشتری یا اعضای تیم بسیار مهم است. مهارت های ارتباطی خود را با برگزاری جلسات پیشرو یا ارائه سخنرانی ها تمرین کنید.

 • داشتن یک ارتباط کلامی با اعتماد به نفس، اعتبار شما را به عنوان یک بازاریاب بالا می برد و شما را متقاعد کننده تر می کند.

2. مهارت نوشتن خود را با نوشتن در سبک های مختلف تمرین کنید. تا آنجا که می توانید سبک های مختلفی بنویسید تا چگونه نوشتن را برای مخاطبان مختلف یاد بگیرید. مواردی مانند نوشتن آگهی، پست های وبلاگ و ایمیل های حرفه ای را امتحان کنید.

 • اگر احساس می کنید مهارت نوشتن شما ضعیف است، می توانید برای بهبود آنها، یک دوره نوشتن را طی کنید.
 • هرچه مخاطبان و کانال های مختلف تری برای شما بنویسند، می توانید محصولات و خدمات مختلفی را برای جمعیتی مختلف به بازار عرضه کنید.

3. برای یادگیری فن آوری های مختلف بازاریابی دوره های مختلفی را برگزار کنید. دوره های آنلاین رایگان در مورد مواردی مانند SEO، برنامه نویسی و … وجود دارد. برخی از این موارد را در نظر بگیرید تا حداقل کمی در مورد برخی از فن آوری های مختلف که اغلب به عنوان بازاریاب با آنها کار خواهید کرد، آگاهی داشته باشید.

 • اگر در یک شرکت بزرگ مشغول به کار باشید، غالباً بخش ها یا افراد دیگری وجود دارند که به موارد فنی تر اهمیت می دهند. با این حال، اگر حداقل کمی در مورد این نوع کارها بدانید، همکاری در تیم ها یا انجام کارهای کوچک خودتان آسان تر است.

 

چگونه یک بازاریاب خوب باشیم

4. روی توسعه مهارت مدیریت زمان، خوب کار کنید. برای کمک به شما در مدیریت بهتر وقت خود، یک سیستم شخصی برای سازماندهی بسازید. وبلاگ های مدیریت زمان زیادی و سایر مطالب به صورت آنلاین وجود دارد که می توانند نکات و ترفندهایی را برای شما فراهم آورند تا بتوانند تولید بیشتری داشته باشند.

5. داوطلب شدن برای به دست آوردن تجربه بازاریابی در مناطق مختلف. انتخاب داوطلبانه راهی عالی برای به دست آوردن تجربه ارزشمند بازاریابی است، به خصوص اگر تازه وارد این زمینه شوید. سازمانی را پیدا کنید که در زمینه فعالیت های بازاریابی خود به کمک نیاز داشته باشد.

6. برای درک مشتری، به داده های موجود در مورد مشتریان موجود توجه کنید. تمام داده های موجود در مورد افرادی را که قبلاً محصول یا خدمتی را که خریداری کرده اند، مانند اطلاعاتی که از فروش آنلاین دارید یا پرونده هایی که در مورد مشتریانی که خدمات شما را خریداری کرده اند، بررسی کنید. برای آشنایی مخاطبان خود، علایق مشترک آنها را مشخص کنید.

 • این کمک خواهد کرد که خود را راهنمایی کنید تا به مخاطبان ایده آل دسترسی پیدا کنید و بیشتر از محصول یا خدمتی را که بازاریابی می کنید بفروشید.

ایجاد عادت های خوب روزانه

1. ایجاد عادت های خوب روزانه، اهداف و وظایف خود را برای همه پروژه های بازاریابی خود در روز تعیین کنید. بازاریابان کار سختی در مدیریت چندین پروژه و کار در هر زمان معین دارند. به همین دلیل مهم است که اهدافی را که می خواهید هر روز برای دستیابی به آنها تعیین کنید، تعیین کنید و سپس مواردی را که اولویت های شما هستند مشخص کنید تا بتوانید به آن اهداف برسید.

2. وب سایت های مختلف را رصد کنید تا ببینید رقابت چیست. رقبای اصلی خود را مشخص کنید و سپس روزانه بر آنچه منتشر می کنند یا بازاریابی انجام می دهند نظارت کنید. توجه داشته باشید که آیا آنها کارهای جدیدی انجام می دهند یا اینکه فرصت هایی را برای ارتقاء مشاغل خود در نظر گرفته اند.

 • می توانید از ابزارهایی مانند Google Alerts ،Hootsuite ،Tweetdeck و SocialMention استفاده کنید تا بر رقابت آنلاین خود و در رسانه های اجتماعی نظارت کنید تا به روزرسانی ها یا ارسال های مهم را از دست ندهید.

3. اخبار را دنبال کنید تا در صنعت و روندهای جدید بازاریابی در جریان باشید. صنایع و بازاریابی به سرعت در حال تغییر هستند، بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که عقب نمانید. انتشارات مرتبط با صنعتی که در آن کار می کنید و همچنین نشریاتی در مورد صنعت بازاریابی بخوانید و هرگونه یادگیری را برای کمپین های بازاریابی خود اعمال کنید.

4. خلاق باشید و با استراتژی ها و تاکتیک های مختلف آزمایش کنید. هر روز با 1 استراتژی جدید یا استراتژی بازاریابی آزمایش کنید. با تیم خود یا به تنهایی برای ایجاد ایده های جدید برای ایجاد رشد با کمپین های بازاریابی خود تلاش می کنید.
هر استراتژی بازاریابی منحصر به یک محصول یا خدمات خاص، بسته به موقعیت و مخاطبان است. سعی کنید کمپین های بازاریابی خود را متناسب با شرایط منحصر به فرد خود تنظیم کنید.

 • اگر فقط هفته ای یکبار در وبلاگ خود پست منتشر می کنید، می توانید هفته ای دو بار یا در روز دیگری پستی را منتشر کنید و ببینید که آیا میزان ترافیکی که دریافت می کنید تغییر می کند یا خیر.

چگونه یک بازاریاب خوب باشیم

5. ارزیابی کنید که در پایان هر روز چه کاری انجام داده اید و چگونه می توانید پیشرفت کنید. اندازه گیری اینکه آیا شما قادر به افزایش فروش یا دریافت مشتری جدید بوده اید را اندازه بگیرید. به این فکر کنید که آیا شما توانستید کار را اولویت بندی کنید و دستاوردهای شما برای آن روز چه بوده است.

 • به عنوان مثال، شاید شما تمام گزارشاتی را که باید یک روز انجام دهید دریافت نکرده اید. در این حالت، می توانید لیست اولویت های خود را تغییر دهید.

با استفاده از تاکتیک های موثر در بازاریابی دیجیتال

1. یک استراتژی بازاریابی محتوا را برای مناسب ترین کانال ها تهیه کنید. ببینید از هر کانال محتوای آنلاین خود چقدر ترافیک دریافت می کنید (مانند وبلاگ خود، شبکه های رسانه های اجتماعی و تبلیغات)، سپس یک برنامه محتوا برای انتشار هر نوع محتوا برای هر کانال ایجاد کنید که بیشترین ترافیک را داشته باشد.

 • محتوا می تواند در قالب مقالات، پست های رسانه های اجتماعی، تبلیغات و سایر کانال های بازاریابی دیجیتال باشد. واقعاً، هر کاری که شما در بازاریابی انجام دهید مبتنی بر محتوا است.

2. از بازاریابی بصری در محتوا و تبلیغات خود استفاده کنید تا درگیر کاربر شوید. مواردی مانند فیلم ها، GIF ها و اینفوگرافیک های ارسال شده در کانال ها یا وبلاگ رسانه های اجتماعی برای ایجاد تعامل کاربر بسیار عالی هستند. مردم دوست دارند این موارد را به اشتراک بگذارند و این باعث می شود برند شما در معرض دید بیشتری قرار بگیرد.

 • با یک عکاس خوب یا طراح گرافیک کار کنید تا محتوای بصری خوبی را برای استراتژی های بازاریابی دیجیتالی خود تهیه کنید.
 • محتوا با تصاویر مربوطه 94٪ بازدید بیشتر از محتوای بدون تصویر دریافت می کند.

3. با تبلیغ در رسانه های اجتماعی، بسیار خاص باشید. تبلیغاتی که در ازای آن پولی پرداخت شده باشد، از طریق کانال های بزرگی مانند اینستاگرام و فیس بوک به شما این امکان را می دهد مخاطبی بسیار خاص را انتخاب کنید که احتمالاً محصول یا خدمات شما را خریداری می کند.

 • شما می توانید براساس موارد کلی مانند سن، مکان و جنسیت، مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید.
  به عنوان مثال، اگر توپ بسکتبال می فروشید، می توانید افراد بین 16 تا 35 سال را که در منطقه شما زندگی می کنند هدف قرار دهید و پست هایی را از صفحه فیس بوک یا حساب اینستاگرام منتشر کنید.

4. برای هدف قرار دادن سلیقه های خاص مشتریان، لیست های بازاریابی ایمیل خود را بخش بندی کنید. وفادارترین مشتری ها اغلب از طریق ایمیل ارتباط برقرار می کنند. تقسیم بندی لیست های ایمیل به معنای تفکیک آنها در گروه های مختلف، برای ارسال انواع مختلف ایمیل معیارهای مختلفی را ارائه می دهند. این امر به شما امکان می دهد تا نامه های الکترونیکی خود را برای ارتباط بیشتر با گروه های مختلف مردم، طراحی کنید.

 • به عنوان مثال، اگر یک شرکت نرم افزاری مدیریت پروژه دارید، می توانید یک ایمیل خاص را تبلیغ کنید که یک ویژگی اضافی برای کاربرانی که در یک هفته گذشته در حساب های خود فعال بوده اند ارسال کنید که احتمال بیشتری برای خرید این ویژگی اضافی دارند.
 • می توانید از تست اسپلیت برای آزمایش ایمیل های مختلف در یک بخش استفاده کنید. تست اسپلیت به ارسال حداقل 2 نسخه مختلف از ایمیل به 2 گروه مختلف از یک بخش اشاره دارد و سپس دیدن اینکه کدام یک نرخ باز کردن بالاتری را دریافت می کنند و تعامل بیشتری دارند تا مشخص شود کدام ایمیل بهتر است.

5. یادگیری در مورد بازاریابی دیجیتال را ادامه دهید تا در این زمینه به روز باشید. برای ادامه مهارت های خود به کنفرانس ها بروید، در وبینارها شرکت کنید، دوره های آموزشی را ببینید و با سایر متخصصان بازاریابی دیجیتال ارتباط برقرار کنید. بازاریابی دیجیتال سریعتر از هر بخش دیگری از بازاریابی در حال تغییر است، به همین دلیل ماندن فعلی بسیار مهم است.

 • همیشه می توانید مهارت های دیجیتالی جدید را یاد بگیرید. به عنوان مثال، اگر بیشتر فرد تحلیلگر هستید، می توانید بر یادگیری نحوه نوشتن نسخه تبلیغاتی دیجیتال و محتوای وبلاگ تمرکز کنید. هرچه کارهای متفاوتی انجام دهید، به عنوان یک بازاریاب کلی بهتر خواهید بود.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید