بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

نحوه ایجاد یک تیم مدیریتی

داشتن یک تیم مدیریتی قدرتمند و مؤثر بری رشد و موفقیت هر شرکتی ضروری است. شما به عنوان بنیانگذار یک مشاغل کوچک یا مدیر عامل یک شرکت تازه تأسیس، می‌دانید که نمی‌توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید و به یک گروه ماهر از متخصصان نیاز خواهید داشت که بتوانند به شما در اداره شرکت کمک کنند. با ارزیابی مهارت‌ها و استعدادهای لازم، مدیران و کارمندان خود را استخدام کنید تا با شما همکاری کنند و به آنها اقتدار و انعطاف پذیری در تصمیم گیری برای تجارت را تزریق کنید.

تعیین مهارت های مورد نیاز شما

1. وضعیت شرکت خود را بررسی کنید. ارزیابی نیازهای شرکت شما یکی از مهمترین موارد در ایجاد تیم مدیریتی خوب است. بدون این ارزیابی کلیدی، شما نمی‌دانید چه افرادی را برای رشد شرکت خود نیاز دارید. مهمتر از همه، ارزیابی وضعیت شرکت شما در تعیین نقاط ضعف و قوت مدیریتی به شما کمک می‌کند.

2. یک نمودار سازمانی ایجاد کنید که بر مسئولیت مدیر متمرکز باشد. ایجاد نمودار سازمانی برای شرکت شما، به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید مدیران، مسئول کدام جنبه های کسب و کار شما هستند. اساساً، یک نمودار سازمانی به شما کمک می‌کند تا شرکت خود را تجسم کنید و از این که در مدیریت چه ضعفی دارید را بهتر شناسایی کنید.

3. تدوین یک برنامه استراتژیک. بدون برنامه استراتژیک، شما نمی‌دانید که تجارت شما در کوتاه مدت و بلندمدت چه خواهد شد و در نتیجه، شما نمی‌دانید چه مدیرانی را برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید. پس از تدوین برنامه استراتژیک خود، قادر خواهید بود نیازهای تیم مدیریت خود را شناسایی کنید.

 • وضعیت کار خود را تعیین کنید.
 • تصمیم بگیرید که برای رسیدن به آنجا چه کاری باید انجام دهید. آیا این شامل گسترش به یک بازار جدید است؟

4. نقاط ضعف خود را به عنوان یک رهبر ببینید. این شاید یکی از مهمترین مراحل برای ایجاد یک تیم مدیریت موفق باشد. شما نمی‌توانید همه چیز را بدانید یا همه کار را به تنهایی انجام دهید. نقاط ضعف خود را به عنوان یک قدرت نبینید. اصولاً درک نقاط ضعف و قدم برداشتن در مورد رفع این ضعف‌ها در واقع یک نقطه قوت است.

 • مدتی را صرف تأمل در نقاط ضعف خود کنید تا مشخص کنید که چه نوع کمکی را برای اداره شرکت خود نیاز دارید.
 • اگر مهارت فروش ندارید، به یک مدیر فروش قوی در تیم خود نیاز دارید.
 • اگر حسابداری ندارید، به یک مدیر ارشد مالی یا مدیر مالی نیاز خواهید داشت.

نحوه ایجاد یک تیم مدیریتی

5. از افراد خارج از سازمان خود ارزیابی حرفه‌ای بخواهید. خیلی سخت است که نقاط ضعف سازمان را در داخل سازمان تشخیص دهند. این به چند دلیل است، اما اغلب به این دلیل است که ما قادر به ارزیابی انتقادی خودمان نیستیم. در نتیجه  شما باید از شخصی که خارج از سازمان شما است ارزیابی کنید. این حسابرس خارجی ممکن است بتواند نقاط ضعف موجود در تیم مدیریتی شما را بهتر از شما تشخیص دهد.

 • برای ارزیابی تیم تجاری خود، یک مشاور خارجی استخدام کنید.
 • مشتریان خود را بررسی کنید.
 • با همکاران و دوستان در حیطه کاری خود صحبت کنید.

6. از افراد درون سازمان خود مشکلات را بپرسید. بعضی اوقات افرادی که به بهترین وجه مشکلات سازمان را می‌شناسند، افرادی هستند که در آن حضور دارند. برای بدست آوردن اطلاعاتی از کارمندان و شرکای خود در مورد شرکت خود، سوال بپرسید. گوش دادن به طیف گسترده‌ای از نظرات به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید در چه نقطه‌ای ضعف دارید.

 • راهی برای بازخورد ناشناس و انتقاد سازنده در سازمان خود ایجاد کنید.
 • یک هیئت مشاوره متشکل از مدیران و کارمندان ارشد تشکیل دهید. حتی اگر مشاغل شما کوچک باشد، داشتن گروهی از مشاوران که می‌توانید به طور مرتب به آنها اعتماد کنید به شما کمک می‌کند تا مدیریت خود را ساده تر کنید.
 • به طور مرتب در هر سطح با کارمندان خود دیدار و صحبت کنید و به آنها گوش دهید.

7. تیم مدیریت فعلی خود را ارزیابی کنید. این ممکن است مانند کاری باشد که شما نمی‌خواهید انجام دهید، اما برای پیشرفت بهتر، باید تیم فعلی خود را ارزیابی کنید تا ببینید که آیا آنها مهارت‌ها و عملکرد مورد نیاز شما را برای تحقق اهداف خود دارند یا از برنامه استراتژیک خود فراتر می‌روند.

 • در طول فرآیند ارزیابی با مدیران خود ارتباط برقرار کنید، سعی کنید شفاف باشید و با احترام با مدیران خود رفتار کنید.

8.لیستی از موقعیت‌هایی را که برای بهبود یا ایجاد نیاز دارید ایجاد کنید. با استفاده از تمام اطلاعاتی که جمع کرده‌اید، تغییر را اعمال کرده و بهترین تیم مدیریتی ممکن را برای سازمان خود ایجاد کنید. هدف شما ایجاد بهترین تیم مدیریتی است که می‌توانید.

نحوه ایجاد یک تیم مدیریتی

جذب اعضای تیم مدیریتی

1. تبلیغ در درون سازمان. اگر چند کارمند دارید که شرکت شما را به خوبی می‌شناسند، در نظر بگیرید کدام یک از آنها توانایی رهبری دارند. اغلب اوقات، افرادی که قبلاً در شرکت شما کار می‌کنند بهترین مدیران را تشکیل می‌دهند. مدارک کارمندان فعلی خود را در نظر بگیرید و اگر شخصی دارید که معیارهای یک موقعیت مدیریت را رعایت کند، آنها را ارتقاء دهد.

 • به کارمندان خود اطلاع دهید که در حال تغییر ساختار تیم مدیریت خود هستید و به دنبال ارتقاء و ایجاد موقعیت های جدید هستید.
 • به مدیران فعلی نزدیک شوید و ببینید که آیا در مورد کارمندانی که مطالب مدیریتی دارند ایده دارند.
 • با کارمندانی صحبت کنید که فکر می‌کنید ممکن است اعضای خوبی برای تیم مدیریت شما باشند. در مورد سطح مورد علاقه آنها و دیدگاه کلی شما برای سازمان صحبت کنید.

2. مدیران با استعداد را در زمینه کاری خود جذب کنید. از آنجایی که اکنون می‌دانید شرکت‌های شما در چه زمینه های نیاز به مدیران قوی تری دارند، می‌توانید به استخدام افراد با استعداد در زمینه ای که تخصص لازم را دارند، تمرکز کنید. در مجلات و رسانه های به دنبال مدیران یا کارمند باشید.

 • فهرست سایت های شغلی را برای اشتغال آنلاین لیست کنید.
 • نیرو های که احتیاج دارید را در مجلات و روزنامه‌های تجاری تبلیغ کنید.
 • نیاز خود به مدیران شرکت‌ها در کنفرانس ها که شخصاً آنها را می‌شناسید، اطلاع دهید.

تیم مدیریتی خود را توسعه دهید

1. نقش هر مدیر را به روشنی مشخص کنید. هنگام استخدام تیم مدیریتی خود، مطمئن شوید که نقش فرد به طور واضح تعریف شده است. هیچ چیز بدتر از این نیست که مدیران با یکدیگر درگیر شوند. مراقبت از این مشکل احتمالی، احتمال درگیری را در آینده کاهش می‌دهد.

 • انتظارات گسترده‌تان را برای هر مدیر به عنوان عضوی از تیم خود توضیح دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که مدیران صلاحیت این را دارند در صورت لزوم به طور مستقل عمل کنند.
 • به طور واضح ماهیت کار و مسئولیت‌های یک مدیر را تشریح کنید.

2. برقراری ارتباط بین کارمندان خود. ارتباطات شاید مهمترین بخش اداره یک شرکت موفق باشد. تیم مدیریت شما باید ارتباط برقرار کرده و اطمینان حاصل کند که کارمندان شما با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

 • جلسات گروهی برپا کنید. هر یک یا دو ماه، شما باید جلسه‌ای برای کل تیم مدیریتی خود داشته باشید تا در مورد چالش‌ها و مشکلات پیش روی شرکت خود صحبت کنید.
 • جلسات جداگانه تنظیم کنید. پس از تشکیل تیم مدیریتی، حداقل هر دو ماه با مدیران خود ملاقات کنید تا در مورد چالش‌ها و فرصت‌هایی که هر روز با آنها روبرو می‌شوید با آنها صحبت کنید.

نحوه ایجاد یک تیم مدیریتی

3. وظایف و مسئولیت‌های لازم را تفویض کنید. وقتی تیم مدیریت خود را به کار گرفتید، بگذارید کارهایشان را انجام دهد. از این گذشته، آنها را استخدام کرده اید، زیرا به هوش و توانایی آنها ایمان داشتید. عدم سوء استفاده از قدرت و اقتدار، فقط همه چیزهایی را که سعی در تحقق آن داشته اید، تضعیف می‌کند.

4. به تیم مدیریت خود این اختیار را بدهید که آنچه را که باید انجام دهند، انجام دهند. اگر مسئولیت زیادی داشته باشد، مدیران عملکرد خوبی ندارند. یک مدیر عالی خوب در کار کارمندان دخالت نمی‌کند، مدیران خود را رصد می‌کند و کار خود را بطور دوره‌ای ارزیابی می‌کند.

 • به تیم مدیریت خود اعتماد کنید تا تصمیمات خوبی بگیرید و بخش‌های مربوطه را به درستی نظارت کنید.
 •  اگر ایمان کافی برای استخدام کسی داشتید، اجازه دهید آنها را بدون دخالت کار خود انجام دهند.
 • اختیارات بیشتر به مدیران داده می‌شود که مدیران بتوانند سریعتر با مشکلات کنار بیایند و از فرصت‌ها سریعتر استفاده کنند.

5. تیم مدیریت خود را بطور دوره‌ای ارزیابی کنید. بخش مهم دیگر ایجاد یک تیم مدیریتی قوی این است که اطمینان حاصل کنیم که تیم در تمام مدت فعالیت می کند. حتما به تیم خود نظارت کنید و کارهای فردی و همکاری تیم را به طور مرتب ارزیابی کنید. این به شما اطلاع می‌دهد که تیم شما به خوبی و موفق عمل می@کند یا خیر.

 • گزارشات مدیران خود را در مورد اهدافی که برای آنها تعیین کرده‌اید مرور کنید.
 • به طور مداوم با اعضای تیم خود ملاقات کنید، نه فقط زمانی که اشتباهی رخ دهد.
 • اگر یکی از اعضای تیم، در کاری موفق شد، آنها را پاداش دهید. و اگر خطا یا اشتباهی داشتن آنها را به صورت خصوصی انتقاد کنید، نه در مقابل بقیه تیم.
 • اگر یکی از اعضای تیم چندین بار در کار خود شکست خورده است، به دنبال جایگزین برای آن باشید یا آن رو با شغل دیگری مشغول کنید.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید