بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

چگونگی مصاحبه شغلی عالی

گرفتن مصاحبه شغلی یک تجربه هیجان انگیز و ترسناک است. شما می‌خواهید روی مصاحبه کننده خود تأثیر زیادی بگذارد و کار را به دست بیاورد، اما به احتمال زیاد احساس عصبی شدید می‌کنید. خوشبختانه، مقدمات کمی از قبل می‌تواند به شما کمک کند تا یک برداشت اول عالی داشته باشید و ممکن است به شما کمک کند تا اثری ماندگار در مصاحبه کننده خود باقی بگذارید. خواه مصاحبه مجازی یا حضوری انجام دهید، می‌توانید از کاندیداهای دیگر جدا شوید.

در مصاحبه ویدیویی چشمگیر باشید.

1. قبل از مصاحبه تجهیزات فنی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از این کار استفاده می‌کند. بسیاری از کارفرمایان، کارمندانی که دارای مهارت فنی هستند می‌خواهند، بنابراین مهم است که فناوری شما کار کند. قبل از مصاحبه، وبکم و میکروفون خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید این فیلم خوب به نظر می‌رسد و صدا نیز واضح است. سپس، اتصال اینترنتی خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که می‌تواند یک تماس ویدیویی داشته باشد. اگر می‌توانید، با شخص دیگری تماس بگیرید تا مطمئن شوید همه چیز مؤثر است.

 • اگر وب کم یا میکروفون خوب کار نمی‌کند، ممکن است شما نیاز به یک وب کم خارجی یا میکروفون بخرید تا در مصاحبه خود ظاهر خوبی داشته باشید.
 • اگر اینترنت شما از تماس ویدیویی پشتیبانی نمی‌کند، مکانی پیدا کنید که بتوانید تماس خود را برقرار کنید. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید به خانه یکی از اعضای خانواده بروید.
 • پیش از مصاحبه خود، اگر قصد استفاده از زوم، اسکایپ، تیم های مایکروسافت، Google Hangout یا نرم افزار تماس ویدیویی دیگری را دارید، مصاحبه کننده شما احتمالا به شما خواهد گفت. اگر این سکویی است که قبلاً از آن استفاده کرده اید، قبل از مصاحبه خود یک تماس عملی با آن انجام دهید تا آماده شوید.

2. محلی را در خانه خود پیدا کنید که از نور مناسبی برخوردار باشد. شما می‌خواهید ویدیوی شما به خوبی روشن شود تا مصاحبه کننده شما بتواند شما را ببیند. در صورت امکان از نورپردازی طبیعی از یک پنجره بزرگ استفاده کنید. در غیر این صورت اتاقی را انتخاب کنید که دارای روشنایی بالای سربار باشد. حتی ممکن است برای روشنایی اضافی یک چراغ کف در نزدیکی منطقه حرکت دهید.

 • اگر از پنجره ای برای نور استفاده می‌کنید، بهتر است کار کنید اگر در کنار پنجره بنشینید، نه در جلوی یا پشت آن.
 • بررسی کنید که نور پنجره در طول روز از زمان مصاحبه شما قرار می‌گیرد. در ساعات معینی از روز، ممکن است نور شما را شسته و یا سایه ها را بیرون بکشد.

3. فضای پس زمینه ای بدون هیچ گونه حواس پرتی را ترتیب دهید. لازم نیست بخشی از خانه خود را فقط برای مصاحبه به یک دفتر خانه تبدیل کنید. با این حال، مصاحبه کننده شما احتمالا پیشینه شما را بررسی می‌کند، بنابراین می‌خواهید زیبا به نظر برسد. مانند یک دیوار ساده یک پس زمینه غیر حواس پرت را انتخاب کنید. سپس هرگونه درهم و برهمی را برداشته و حواس پرتی مانند تلویزیون و تلفن خود را خاموش کنید. سرانجام، از اعضای خانواده بخواهید که در طول مصاحبه خود حریم خصوصی به شما بدهند.

 • به عنوان مثال، شما ممکن است مصاحبه خود را از میز آشپزخانه خود فیلم بگیرید و هیچ چیز در پس زمینه نباشد.
 • اگر فرزندان یا حیوانات خانگی دارید، در حین مصاحبه از کسی بخواهید که در اتاق دیگری با آنها بازی کند تا احتمال قطع شدن آن کمتر باشد.

4. اگر دوست دارید یادآوری نقطه صحبت در نزدیکی رایانه خود قرار دهید. در طی مصاحبه مجازی، مراجعه به یادداشت ها آسانتر از مصاحبه حضوری سنتی است. با این حال، پاسخ های خود را از یادداشت های خود نخوانید یا سعی نکنید تلفن خود را هنگام مصاحبه بررسی کنید. اگر نکته مهمی وجود دارد که می‌خواهید آن را به خاطر بسپارید، یک یادآوری کوتاه و گلوله ای را یادداشت کنید و آن را در نزدیکی رایانه خود اما دور از دوربین قرار دهید.

 • به عنوان مثال، ممکن است شما بنویسید، «بپرسید که یک روز معمولی چگونه به نظر خواهد رسید» یا «درباره جایزه عملکرد من به آنها بگویید.»

5. یک لباس حرفه ای بپوشید تا لباس خود را تحت تأثیر قرار دهید. ممکن است احساس کنید که برای مصاحبه مجازی لباس پوشیدن احمقانه هستید، اما ممکن است به شما در یافتن شغل کمک کند. لباس حرفه ای مصاحبه کننده را به شما نشان می‌دهد که در مورد کار جدی هستید، نشان می‌دهد و ممکن است به شما کمک کند احساس توانایی و اقتدار بیشتری داشته باشید و این ممکن است عملکرد مصاحبه شما را بهبود ببخشد. درست مثل اینکه می‌خواهید در یک مصاحبه شغلی معمولی لباس بپوشید.

 • به عنوان مثال، شما ممکن است یک پیراهن دکمه دار را با جلیقه و شلوار جیب، لباس یا بلوز و دامن بپوشید.

6. مستقیم بنشینید و لبخند بزنید تا هیجان زده و درگیر شوید. ممکن است فکر کنید که زبان بدن در مصاحبه مجازی اهمیتی ندارد، اما این احتمال وجود دارد که مصاحبه کننده شما هنگام ارزیابی شما به عنوان نامزد شغل، علائم غیر کلامی شما را در نظر بگیرد. نکته ای را ایجاد کنید تا شانه های خود را به عقب بپیچانید، ستون فقرات خود را صاف کرده و به جلو نگاه کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا لبخندی بر چهره خود بگذارد تا از این فرصت خوشحال شوید.

 • با این حال به آنچه مصاحبه کننده می‌گوید توجه کنید. اگر چیزی غم انگیز یا نگران کننده به وجود آورده اند، لبخند نزنید.

7. به طور مستقیم به دوربین نگاه کنید تا احساس شود که با شما ارتباط چشمی برقرار است. وقتی در یک تماس ویدیویی هستید، طبیعی است که بخواهید ظاهر خود را بررسی کنید. با این حال، وقتی به خودتان نگاه می‌کنید، شخصی که با او صحبت می‌کنید ممکن است احساس کند که با آنها ارتباط برقرار نمی‌کنید. درعوض، مستقیما به دوربین خیره شوید، که به نظر می‌رسد شما به دنبال مصاحبه گر هستید.

 • بررسی کنید که چگونه قبل از مصاحبه به فیلم نگاه می‌کنید تا خیالتان راحت شود. اگر برنامه ای که از آن استفاده می‌کنید عملکرد پیش نمایش دارد، چند دقیقه قبل از جلسه برنامه ریزی وارد شوید تا مطمئن شوید که دوست دارید نحوه پیش نمایش را قبل از شروع زندگی در جلسه ببینید. اگر برنامه عملکرد پیش نمایش ندارد، قبل از مصاحبه خود یک تماس سریع تست برقرار کنید.

چگونگی مصاحبه شغلی عالی

به گونه‌ای برخورد کنید که یک برداشت خوب از شما داشته باشند.

1. لباس حرفه‌ای بپوشید تا به شما نشان دهد که در گرفتن کار جدی هستید. یک لباس را انتخاب کنید که منعکس کننده موقعیتی باشد که می‌خواهید به آن برسید. علاوه بر این، مطمئن شوید که لباس شما تمیز، بدون چین و چروک است و به خوبی متناسب است. این کارفرمای بالقوه را نشان می‌دهد که حرفه خود را جدی می‌گیرید.

 • خیلی از ادکلن یا عطر را برای مصاحبه خود استفاده نکنید. بعضی از افراد به بوها حساس هستند، بنابراین ممکن است رایحه چیزی را که شما می‌گویید از بین ببرد.
 • اگر می‌دانید فرهنگ شرکت شامل لباس های گاه به گاه بیشتر است، درست است که یک لباس متناسب با لباس محیط کار معمولی انتخاب کنید.

2. تلفن و سایر لوازم الکترونیکی خود را قبل از مصاحبه خاموش کنید. احتمالاً همین حالا نگرانی‌های مهم زیادی دارید، اما برخورد با آنها در مصاحبه شغلی امری نیست. تلفن و سایر لوازم الکترونیکی خود را خاموش کنید یا آنها را کاملاً خاموش کنید. اگر احساس می‌کنید تلفن شما خاموش است، پس از مصاحبه آن را نادیده بگیرید.

 • اگر در موقعیت منحصر به فردی قرار دارید که نمی‌توانید تلفن خود را خاموش کنید، این موضوع را قبل از موعد با مصاحبه کننده خود در میان بگذارید. به عنوان مثال، اگر شما یک پرستار در حال تماس بودید که برای یک کار به عنوان استاد دانشگاه مصاحبه می‌کنید، ممکن است لازم باشد از بیمارستان تماس بگیرید. در این حالت منحصر به فرد، مصاحبه کننده شما ممکن است درک کند.

3. 10-15 دقیقه زودتر وارد مصاحبه خود شوید. این بسیار مهم است که شما به موقع برای مصاحبه باشید. نه تنها نشان می‌دهد که شما قابل اعتماد هستید بلکه نشان می‌دهد که می‌توانید برای موقعیت های ناآشنا برنامه ریزی کنید. به هر دلیلی دیررس باعث می‌شود که شما به صورت نامفهوم و بی نگرانی به نظر برسید.

 • بیش از 15 دقیقه زودتر نرسید زیرا ممکن است مصاحبه کننده شما را سردرگم یا ناراحت کند. اگر واقعاً زود به آن مکان رسیدید، پیاده روی کوتاهی کنید یا در حالی که منتظر خارج هستید، مطالب مصاحبه خود را مرور کنید.

4. هنگام ملاقات با مصاحبه کننده خود، با چشمان ارتباط برقرار کنید تماس چشمی مصاحبه شونده را نشان می‌دهد که واقعاً به آنها گوش می‌دهید و به ایجاد یک ارتباط کمک می‌کند. علاوه بر این، پروژه هایی را ارائه می‌دهد که شما مهارت های بین فردی خوبی داشته باشید. تماس چشمی را در طول سلام و در طول مصاحبه حفظ کنید.

 • اگر تماس چشمی برای شما سخت است، با برقراری تماس چشمی با خود در یک آینه تمرین کنید یا با یک بستگان یا دوستان خود تمرین کنید.

5. محکم دست بدهید تا به نظر شما اطمینان داشته باشید. وقتی با مصاحبه گر خود ملاقات کردید، برای دستیابی به لرزش در پیش بگیرید. به دست آنها فشار دهید و بازوی خود را دوبار قبل از کشیدن پمپ کنید. این به آنها نشان می‌دهد که شما اعتماد به نفس دارید و مهارت های بین فردی زیادی دارید.

 • اگر کف دست شما عرق کرده است، قبل از اینکه بخواهید دست بدهید، دست خود را روی لباس یا پارچه خود پاک کنید.

چگونگی مصاحبه شغلی عالی

به لحن صحبت خود با مصاحبه کننده توجه داشته باشید.

1. در طول مصاحبه لحنی مثبت و مشتاق تنظیم کنید. اگر به نظر می‌رسد که نگرش خوبی دارید و از کار هیجان زده به نظر می‌رسد، کاندیدای قوی تری خواهید بود. پاسخ های خود را بر روی دستاوردهای خود متمرکز کنید و چگونه امیدوار هستید که بتوانید به پیشرفت خود ادامه دهید. وقتی در مورد موانع گذشته صحبت می‌کنید، توضیح دهید که چگونه آنها به شما در رشد کمک کرده و چه درس هایی را آموخته اید.

 • به عنوان مثال، به مصاحبه شونده بگویید که از انجام کارهای جدید شغلی هیجان زده اید. بگویید، «من واقعاً از فرصت‌های رشد اینجا هیجان زده ام. این پروژه بسیار مهیج به نظر می‌رسد.»
 • وقتی در مورد درگیری با یک همکار گذشته صحبت می‌کنید، بگویید «ابتدا ارتباط با رهبر تیم من در کار قبلی من دشوار بود، اما رابطه ما راه های جدیدی برای برقراری ارتباط به من یاد داد. از آنجا که ما به خطر افتادیم، ما توانستیم پروژه خود را قبل از انجام برنامه.»

2. توضیح دهید که چرا از نظر موقعیت و شرکت مناسب هستید. مصاحبه شونده می‌خواهد بداند که چگونه مشکلات شرکت را حل می‌کنید، بنابراین به آنها بگویید که اگر استخدام شده اید در این موقعیت عملکرد خوبی خواهید داشت. در مورد چگونگی مهارت‌های شما در توضیحات شغلی متناسب باشید و در صورت استخدام شدن، اولین مراحل شما چه خواهد بود. علاوه بر این، از داستان هایی در مورد کار گذشته خود استفاده کنید تا نشان دهید عملکرد شما در این شرکت چگونه خوب است.

 • به عنوان مثال، بگذارید بگوییم که آنها سؤال می‌کنند، «چرا می‌خواهید برای این شرکت کار کنید؟» شما ممکن است چیزی مثل این را بگویید، «من دوست دارم که این شرکت به جای حفظ وضع موجود، به نوآوری متمرکز شود. در حرفه من، من سیستم‌هایی را توسعه داده ام که مفاهیم جدید را کشف می کنند و می‌خواهم این موضوع را دنبال کنم.»
 • اگر متقاضی موقعیتی هستید که از راه دور کار می‌کنید، ممکن است روی زمان‌هایی که در گذشته از راه دور کار کرده اید، تمرکز کنید. حتی اگر بارها و بارها این کار را نکرده باشید، ممکن است پروژه هایی خاص را توصیف کنید که در آنجا با افرادی که در همان مکان نبوده اید یا در مدرسه وقتی کار گروهی را از راه دور انجام داده اید، کار کرده اید.
 • پاسخ‌های شما به هر سؤال باید متمرکز شود که چگونه دانش، مهارت و پیشینه شما متناسب با این موقعیت و این شرکت است. اگر قبلاً از این مهارت ها در شغل دیگری استفاده نکرده اید، توضیح دهید که چگونه به نقش خود و آنچه که برای آمادگی آن انجام داده اید، رشد می‌کنید.

3. یک داستان منحصر به فرد در مورد حرفه یا تحصیلات خود بگویید تا خاطرتان بیاد باشد. احتمالاً شرکت با بسیاری از نامزدها مصاحبه می‌کند، بنابراین می‌توان با سایر مصاحبه شوندگان ترکیب کرد. برای ایستادن، داستانی را برای شما به یادگار بگذارید. اطمینان حاصل کنید که یکی از داستانهایی که شما از سابقه کار یا تحصیلات خود انتخاب کرده اید، شما را از سایر نامزدها جدا می‌کند، سپس آن را در پاسخ های خود به سؤالات مصاحبه قرار دهید.

 • برای مثال، بگذارید بگوییم مصاحبه کننده شما سؤال کرده است، «چه زمانی است که در گذشته اشتباه کردید؟ چی شد؟» ممکن است پاسخ دهید، «در کار قبلی من، من یک ارائه دهنده مهم مشتری را در درایو USB ذخیره کردم که به طور تصادفی در جلسه مشتری شریک شدم. من می‌دانستم که شرکت من برای تحت تأثیر قرار دادن مشتری نیاز دارد، بنابراین مجبور شدم این نمایش را از ابتدا بازآفرینی کنم. من خودم یک زن و شوهر از دفترچه یادداشت کردم و ارائه را از حافظه تحویل گرفتم. برای جبران کمبود تصویری، مشارکت مخاطبان را درگیر کردم. نمایندگان آنقدر سرگرم کننده بودند که من را به ناهار دعوت کردند و در همان روز قرارداد بستند.»

4. چرخش مثبتی بر روی موانع شغلی گذشته بگذارید تا به نظر شما انعطاف پذیر باشد. احتمالاً روزهای کاری سختی داشته اید و احتمالاً رئیس یا همکارانی که از آن متنفر هستید. با این حال، هرگز نگاه خوبی نیست که این موضوع را در یک مصاحبه مطرح کنیم. درعوض، در مورد نحوه پیشرفت شما هنگام عبور از مانع صحبت کنید و بر بهترین ویژگی های همکاران سابق خود متمرکز شوید.

5. از گفتن جوک ها خودداری کنید زیرا ممکن است باعث شود حرفه ای تر به نظر برسید. جوک ها مشکل هستند زیرا ممکن است سوء تفاهم شوند. مصاحبه شونده می‌تواند توهین کند و یا اینکه ممکن است شوخی شما را به دلیل علامتی که به کار خود اهمیت نمی‌دهید اشتباه کنید. آن را ایمن بازی کنید و شوخی نکنید.

 • اشکالی ندارد اگر داستانی را بگویید که کمی طنز است. با این حال، اگر اینگونه نیست سعی نکنید چیزی خنده دار نگویید.
 • هرگز در مورد حرفه خود یا شغل مصاحبه شوخی نکنید. ممکن است آنها از حس شوخ طبعی شما قدردانی نکنند.

6. در مورد نقاط ضعف خود صادق باشید، اما توضیح دهید که چگونه پیشرفت می‌کنید. ممکن است از نقاط ضعف خود خجالت بکشید و این کاملاً طبیعی است. با این حال، دروغ گفتن یا تلاش برای تظاهر نقاط ضعف شما واقعاً نقاط قوت دیگری نیستید. درعوض، توضیح دهید که بزرگترین ضعف شما در گذشته چه بوده است. سپس، در مورد آنچه می‌خواهید برای بهبود بخشیدن به آن، بحث کنید.

 • به عنوان نمونه، سعی کنید ضعف خود را به یک قوت تبدیل کنید و بگویید «بزرگترین ضعف من این است که من بیش از حد به شغل خودم اختصاص داده ام.» مصاحبه کننده فقط فکر می‌کند که شما در مورد نقاط ضعف واقعی خود صادق نیستید.
 • شما ممکن است بگویید، «من بعضی وقت ها وقتی که با گروه های بزرگی صحبت می‌کنم، خوش صحبت می‌شوم. در حالی که به نظر نمی‌رسد مردم توجه می‌کنند، من فکر می‌کنم اگر مهارت صحبت کردن در سطح عمومی را بهبود بخشم عملکرد شغلی من بهتر خواهد شد من اخیراً به Toastmaster پیوسته ام و احساس اطمینان بیشتری دارم.»

7. از مصاحبه کننده خود در مورد شغل سؤال کنید. مصاحبه کننده شما این فرصت را به شما می‌دهد تا در مورد شغل سؤال کنید، که به طور معمول در پایان مصاحبه رخ می‌دهد. 3 یا 5 سوال را بر اساس آنچه بحث کرده اید یا از لیست سوالات آماده شده خود بپرسید. این نشان می‌دهد که شما به این کار علاقه دارید.

ممکن است بپرسید، «جدول زمانی برای پروژه آینده چطور است؟» « آیا نامزد منتخب می‌تواند فرصت‌های جدید برای رشد فروش را پیشنهاد دهد؟» «از راه دور با سرپرست من و همکارانم در تماس هستم؟»

8. از مصاحبه کننده بخاطر وقت و مساعدت ممنونم مصاحبه کننده شما احتمالاً واقعاً شلوغ است، بنابراین از قدردانی شما از زمان آنها قدردانی می‌کنند. دست آنها را تکان دهید و به آنها بگویید که از فرصت مصاحبه قدردانی می‌کنید. علاوه بر این، از آنها برای هرگونه کمک ویژه ای که به شما کمک کرده اند تشکر می‌کنم، از جمله اینکه در مورد شرکت اطلاعات بیشتری به شما می‌گویند، توضیح دهید که در کجا می‌توانید پارک کنید یا مصاحبه را در زمانی که برای شما مفید باشد تنظیم کنید.

 • بگو، «خیلی ممنون که وقت خود را برای گفتگو با من گرفتید. من واقعاً از اطلاعات شما در مورد این فرصت عالی قدردانی می‌کنم.»

9. به مصاحبه کننده بگویید که شما کار را می‌خواهید. معمول است که افراد بعد از مصاحبه، نظر خود راجع به شغلی تغییر دهند. به همین دلیل، مصاحبه کننده شما احتمالاً روی نامزدهایی تمرکز دارد که به نظر می‌رسد از پر کردن این مقام هیجان زده هستند. قبل از ترک، با گفتن مستقیم به مصاحبه شونده، این کار را روشن کنید.

 • ممکن است بگویید، «من می‌دانم که این شغل مناسب برای مهارت های من است و امیدوارم که فرصتی برای کمک به شرکت شما در رسیدن به اهداف خود داشته باشم.»

10. ارسال یک ایمیل پیگیری یا یادداشت تشکر از شما. برخی مصاحبه کنندگان پیگیری را به عنوان نشانه علاقه مند بودن شخص می‌دانند. برای اکثر مشاغل، بهتر است یک ایمیل مختصر ارسال کنید تا به مصاحبه شونده بگویید که از این فرصت قدردانی می‌کنید و برای بحث بیشتر در مورد شغل در دسترس هستید. با این وجود، اگر در یک صنعت خلاق یا بخش غیرانتفاعی کار می‌کنید، ممکن است یک یادداشت دستی ارسال کنید.

 • بنویسید ، «آقای عزیز، متشکرم که امروز وقت خود را برای دیدار با من گذاشتید. من از این فرصت حتی بیشتر هیجان زده ام. من واقعاً دوست دارم فرصتی برای صحبت بیشتر با شما در مورد آنچه می‌توانم برای شرکت شما داشته باشم، دوست دارم. با تشکر»

چگونگی مصاحبه شغلی عالی

بعد از اتمام مصاحبه باید چه کارهایی انجام دهید؟

1. قبل از مصاحبه در مورد کارفرمای بالقوه تحقیق کنید. نام شرکت را در موتور جستجوی اینترنتی مورد علاقه خود وارد کنید. وب سایت خود را مرور کنید، سپس ارسال های اخیر آنها را در رسانه های اجتماعی بررسی کنید. بعد، به دنبال مقالات خبری در مورد شرکت باشید. تا آنجا که می‌توانید بیاموزید تا بتوانید آن دانش را در مصاحبه خود نشان دهید.

 • به بیانیه ماموریت شرکت، اهداف فعلی یا پروژه های آنها و برنامه های آینده آنها توجه کنید.
 • به دنبال موادی باشید که در اختیار کارمندان، سهامداران یا سرمایه گذاران بالقوه قرار گیرد.

2. مصاحبه کننده را در شبکه های اجتماعی پیدا کنید تا بتوانید در مورد آنها اطلاعات کسب کنید. یادگیری درمورد مصاحبه شما به شما امکان می‌دهد تا با آنها رابطه برقرار کنید. علاوه بر این، می‌توانید پاسخ های خود را در مورد آنها تنظیم کنید، که ممکن است به شما در رسیدن به شغل کمک کند. مشخصات مصاحبه کننده خود را بررسی کنید تا بدانید که آنها به مدرسه رفته اند، در کجا کار کرده اند و چه مشاغلی را برگزار کرده اند. سعی کنید برخی از مشترکات با آنها را پیدا کنید.

 • به عنوان مثال، اگر شما هر دو همان کالج اصلی را در دانشگاه تحصیل کرده اید، ممکن است بتوانید در مصاحبه خود این موضوع را مطرح کنید.
 • اگر آنها یک حساب کاربری LinkedIn ندارند، ببینید که آیا می‌توانید آنها را در سایر سایت های رسانه های اجتماعی پیدا کنید. با این حال، مصاحبه کننده خود را تحت اللفظی قرار ندهید و با اطلاعاتی که مربوط به کار نیست، مراقب باشید. مصاحبه کننده شما از دانش شما در مورد زندگی خانوادگی آنها تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

3. توضیحات شغل را مرور کنید تا بتوانید توضیح دهید که چرا از نظر شما مناسب است. مصاحبه شما شانس شما این است که نشان دهید چرا مناسب کار هستید و توضیحات شغلی دقیقاً به شما می‌گوید که چگونه این کار را انجام دهید. توضیحات شغلی را بخوانید تا مهارت ها و توانایی هایی را که شرکت در یک نامزد موفق می‌خواهد بشناسید. سپس، تاریخ کار و تحصیلات خود را با آنچه جستجو می‌کنید متصل کنید.

 • به عنوان مثال، بیایید بگوییم که شرح شغل شامل «خود مبتکر»، «قادر به ایجاد راه حل های نوآورانه» و «ذهنیت تیم» است. ممکن است مواردی را ببینید که به تنهایی کار کرده اید و مهلت های خود را ملاقات کرده اید، نمونه هایی از راه حل های خلاقانه که شما پیاده سازی کرده اید و داستان هایی درباره موفقیت های شما در پروژه های تیمی.

4. قبل از مصاحبه خود به سؤالات متداول پاسخ دهید. در حالی که برخی از کارفرمایان سؤالات تصادفی را مطرح می کنند، چندین سؤال مصاحبه مشهور وجود دارد که در بیشتر مصاحبه های شغلی ظاهر می‌شود. این سؤالات را مرور کنید و براساس تاریخ کار و تحصیلات خود یک جواب خوب تهیه کنید. سپس با ارائه جواب های خود تمرین کنید. در اینجا چند سؤال متداول وجود دارد:

 • نقاط قوت شما چیست؟
 • نقاط ضعف شما چیست؟
 • چرا شما می‌خواهید برای این شرکت کار کنید؟
 • خودتان را در 5 سال کجا می بینید؟ 10 سال چطور؟
 • چرا شرکت فعلی خود را ترک می‌کنید؟
 • فکر می‌کنید چه پیشنهادی دارید که هیچ کس دیگری نتواند؟
 • چه زمانی در گذشته اشتباه کردید؟ چی شد؟
 • موفقیتی که باعث افتخار شما شود چیست؟

5. با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده مصاحبه تمرین کنید. انجام مصاحبه های تمرینی به شما کمک می‌کند تا تمرین کنید تا پاسخ های خود را به شخص دیگری بدهید. کسی را انتخاب کنید که از شما هوادار باشد اما در مورد چگونگی پیشرفت می‌تواند بازخورد صادقانه ای به شما ارائه دهد. سپس لیستی از سؤالات متداول مصاحبه را که می‌توانند از آنها بپرسید، برای آنها تهیه کنید. مصاحبه مسخره را درست مثل یک مصاحبه معمولی رفتار کنید.

 • از مصاحبه کننده مسخره بخواهید که شما را وارد فضای مصاحبه کند و شما را بنشیند. سپس، درست مثل شما در یک مصاحبه معمولی، به سؤالات آنها پاسخ دهید.
 • اگر نمی‌توانید کسی را با شما مصاحبه کند، خود را با صدای بلند به فیلم پاسخ دهید. سپس، فیلم را تماشا کنید تا ببینید چگونه می‌توانید پیشرفت کنید.

6. لیستی از 5-10 سؤال بالقوه را که می‌توانید بپرسید تهیه کنید. پرسیدن سؤال در مصاحبه نشان می‌دهد که شما به این کار علاقه دارید و زمان آماده سازی را در اختیار شما قرار داده است. بر اساس تحقیق و توضیحات شغلی، 5-10 سؤال بالقوه را که ممکن است در مصاحبه بپرسید، شناسایی کنید. سوالات خود را یادداشت کنید تا هنگام مصاحبه خود چند گزینه در ذهن داشته باشید.

 • به عنوان مثال، می‌توانید از این سؤال بپرسید، «آیا فرصت هایی برای رشد در اینجا وجود دارد؟»«تیم چقدر بزرگ است؟» یا «چه منابعی برای پروژه موجود است؟»
 • درباره بزرگترین پروژه هایی که قرار است روی آن کار کنید سؤال کنید. این به کارفرمای شما نشان می‌دهد که توضیحات شغلی را از نزدیک مطالعه کرده اید و انتظار دارید که این نقش را بر عهده بگیرد.
 • خوب است که سؤالاتی را که در طول مصاحبه برای شما پیش می‌آید، بپرسید. لیست سوالات شما باید عقب مانده باشد.

7. داستان های مربوط به شغلی یا تحصیلی را که می‌توانید در مصاحبه بیان کنید، شناسایی کنید. گفتن یک داستان می‌تواند به شما نشان دهد که مهارت کار را دارید. در مورد زمان هایی فکر کنید که شما به یک امر مهم رسیده اید، راه حل ایجاد کرده اید، با یک وضعیت دشوار روبرو شده اید، بر یک مانع غلبه کرده اید یا مهارت های رهبری را نشان داده اید. سپس، تمرین کردن در مورد تجربیات به روشی که بهترین کیفیت های شما را برجسته می‌کند، تمرین کنید.

 • به عنوان مثال، ممکن است توضیح دهید که چگونه فردی را به عنوان سرقت اعتبار خود برای کار خود در یک کار گذشته اداره کرده اید یا چگونه از تیمی که همکاری خوبی نداشته است، بهترین نتیجه را کسب کرده اید.
 • به همین ترتیب، شما می‌توانید با گفتن داستانی در مورد چگونگی به دست آوردن پرسودترین مشتری خود یا چگونگی حل مسئله ای که می‌تواند یک مسئولیت عمده برای شرکت شما باشد، دستاوردهای خود را برجسته کنید.

8. در صورت داشتن نسخه، رزومه و نمونه کار خود را بیاورید. مصاحبه کننده شما احتمالاً نسخه ای از متن جلد یا رزومه شما را دارد، اما داشتن نسخه های شخصی شما باعث می شود فوق العاده آماده به نظر برسید. پوشه ای را که حاوی چندین نسخه از رزومه و متن جلوی مصاحبه است، بگیرید. علاوه بر این، اگر این یک مورد در صنعت شما معمول است، یک نسخه از نمونه کار خود را بیاورید.

 • به عنوان مثال، اگر در مصاحبه با یک کار طراحی می‌توانید نمونه کارها را بیاورید. با این حال، اگر مصاحبه می‌کنید، یک پرستار یا یک مادر باشید، احتمالاً به یکی از آنها احتیاج نخواهید داشت.

9. آماده شوید تا در مصاحبه دوم مهارت های خود را با چند نفر در میان بگذارید. در طی یک مصاحبه دوم، شما به طور معمول در مورد سابقه کار و توانایی های خود، اغلب با داستان هایی در مورد شغل های گذشته خود صحبت می‌کنید. داستان های دیگری را که می‌توانید برای نشان دادن اینکه در این موقعیت قرار می‌گیرید، شناسایی کنید. علاوه بر این، لیستی از سوالات مصاحبه خارج از جعبه را مرور کنید تا بتوانید روی پاهای خود فکر کنید.

 • این احتمال وجود دارد که شما با یک پانل یا چند نفر مختلف مصاحبه کنید. فرض کنید قرار است با چندین نفر از بخش های مختلف صحبت کنید.
 • از شخصی که به او اطمینان دارید، سوالی را برای شما فراهم کند تا بتواند پاسخ دهد.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید