بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

چگونه حرفه شغلی خود را پیدا کنید

وقتی کوچک بودید، مردم احتمالا می پرسیدند: «وقتی بزرگ می شوید می‌خواهید چه کاره باشید؟» شاید شما پزشک یا فضانورد گفتید. شاید شما یک بازیگر، یا یک وکیل یا یک افسر پلیس بگویید. با چشمان خود، رویای روزی را می‌دیدید که در یک عمارت زندگی می‌کنید و تمام تجملات را خواهید داشت. به نظر می‌رسید یک حرفه مانند چیزی است که هرگز اتفاق نمی‌افتد، اما اکنون که زمان تصمیم شما رسیده است که علاقه‌های شما تغییر کرده باشد. پیدا کردن شغل مناسب برای شما می‌تواند دشوار اما غیرممکن نباشد، بنابراین مثبت فکر کنید!

تحلیل جاه طلبی های شما

سوال اصلی را از خودتان بپرسید. فیلسوف محترم آلن واتس گفت: بهترین راه برای پیدا کردن کارهایی که باید با زندگی خود انجام دهید این بود که از خودتان این سوال مهم را بپرسید: «اگر پول بدون هدف بود، چه می‌کردید؟» اگر در قرعه کشی برنده شوید و می‌توانستید کاری را که می‌خواهید با زندگی خود انجام دهید؟ مطمئنا شما می‌خواهید مدتی استراحت کنید، اما در نهایت حوصله خود را خواهید دید. بنابراین چه کاری می‌کنید تا خودتان را واقعا خوشحال کنید؟
به عنوان مثال، شاید شما از کار با کودکان، ایجاد هنر، یا ساختن چیزهایی لذت ببرید.

شغل رویایی خود را به اساسی‌ترین مولفه‌های آن بپردازید. هر فعالیت یا شغلی را که در مرحله قبل پیدا کرده‌اید انجام دهید و آن را به اساسی‌ترین قسمت‌های آن تقسیم کنید. اگر مشغول توضیح کار برای یک کودک 3 ساله بودید، چگونه آن را توصیف می‌کنید؟
اگر آن کودک از شما سوال می‌کرد که چه چیزی از آن سرگرم کننده است یا چه احساسی باعث شده وقتی کسی این کار را انجام دهد، احساس کند، چه می‌گویید؟ این مولفه‌های اساسی آنچه را که باید در یک حرفه جستجو کنید، تشکیل می‌دهند.

به این فکر کنید که واقعا چه چیزی شما را خوشحال می‌کند. به مولفه‌های اصلی آن تجربه شغلی فکر کنید و تصمیم بگیرید که جنبه‌هایی که شما را به سمت خود جلب می‌کند، کدام یک است. آنچه را که شما را به آن حرفه جذب می‌کند، درک کنید. آیا خوشبختی دیگران شما را خوشحال می‌کند؟ آیا بیشتر شما را به هنر بازیگری و روند خلق اثر هنری که یک فیلم است، جذب می‌کند؟
شما می‌توانید این کار را برای شغل فعلی خود نیز انجام دهید، نه فقط یک کار رویایی نظری.
شما ممکن است بخواهید از یک تست شخصیتی مانند Briggs-Myers استفاده کنید تا به شما در تعیین اینکه کدام شغل‌ها با شخصیت شما مطابقت دارد کمک کند.

بررسی کنید که شغل‌ها چه احساس و تجربیاتی مشابه را ارائه می‌دهند. به دنبال شغل هایی باشید که از احساسات مورد نظر خود در آن حرفه تقلید کند. به عنوان مثال، اگر میلیونر بودید و ترجیح می‌دادید به مسافرت بروید، مشاغلی که منعکس کننده تجربه شما باشد می‌تواند یک راهنمای تور، یک معلم در خارج از کشور یا یک موقعیت حضور در پرواز باشد.
اگر ترجیح می‌دهید تمام روز را در خارج از منزل در طبیعت بگذرانید، می توانید شغل خود را به عنوان یک زمین شناس، راهنمای بیابان یا رنجر پارک در نظر بگیرید. یا اگر می‌خواهید در زمینه های مربوط به فناوری کار کنید، می توانید CTO شوید.

فراز و نشیب‌های شغلی آن را در نظر بگیرید. وقتی این مشاغل قابل دستیابی را در نظر می گیرید، حتما تحقیقات خود را انجام دهید. با زندگی در آن مسیر شغلی به خوبی آشنا باشید. اگر بخواهید تصمیم آگاهانه بگیرید، باید بدانید که نقاط ضعف آن مشاغل چیست.
مقالات یا بررسی‌هایی را از افرادی بخرید که انواع مشاغلی را که می‌خواهید برای دیدن آنچه دوست دارند و دوست ندارند، بخوانید.
به عنوان مثال، اگر شغل خاصی که از آن لذت می‌برید، مستلزم مسافرت است اما فرزندان کوچکی در خانه دارید، این می‌تواند یک کاهش باشد.

چگونه حرفه شغلی خود را پیدا کنید

از نیازهای مالی خود فاکتور بگیرید. اگر واقعا در شغلی هستید که شما را برآورده سازد و شما را خوشحال کند، ثروتمند شدن از آن واقعا برای شما مهم نیست. با این حال، زندگی پر از تعهداتی است که فراتر از خوشبختی شما است. اگر شغل رویایی شما نمی‌تواند به تغذیه خانواده و یا پرداخت وام دانشجویی شما کمک کند، شاید لازم باشد گزینه های دیگری را جستجو کنید.
همیشه باید تمرکز خود را روی مشاغل که احساساتی مشابه آنچه شما را خوشحال می‌کند، نگه دارید.

در آنچه در آن خوب هستید فاکتور باشید. آیا منطقه ای دارید که واقعا برتری داشته باشید؟ نه فقط کاری که شما خوب انجام می‌دهید بلکه کاری است که در آن بهتر از اکثر افرادی که با آنها ملاقات می‌کنید انجام دهید؟ این موضوعی است که هنگام جستجوی شغل باید در آن فاکتور بگیرید. شاید فکر نکنید که بیش از حد از آن لذت می‌برید، اما واقعیت این است که شما اغلب در چیزی خوب نمی‌شوید مگر اینکه حداقل از یک سطح مشخص لذت ببرید.
شما ممکن است بتوانید از مهارت خود استفاده کنید و یا حتی در این جنبه از آن لذت ببرید که از آن لذت می‌برید.

سرگرمی های خود را تجزیه و تحلیل کنید. از سرگرمی‌های زیادی می‌توان درآمد کسب کرد. این اغلب به معنای شروع یک مشاغل کوچک و سردردهایی است که با آن همراه است، اما ممکن است شما به حرفه‌ای که واقعا از آن لذت می‌برید پایان دهید. قبل از اینکه سرگرمی خود را به عنوان موضوعی که هرگز نتوانستید از آن درآمدزایی کنید، رد کنید، در اینترنت جستجو کنید. ممکن است تعجب کنید.

یک آزمون شغلی آنلاین بگیرید. اگر احساس می‌کنید واقعا گم شده‌اید و هیچ یک از این ترفندها به شما کمک نمی‌کند، در نظر بگیرید یک تست شغلی آنلاین بگیرید یا به یک مرکز حرفه‌ای محلی بروید تا از مشاوره متخصصان استفاده کنید. تست‌های خوب آنلاین را می‌توان به راحتی پیدا کرد، اما بسیاری از بهترین‌ها به هزینه کمی نیاز دارند.

تنظیم برای موفقیت

به لیست‌هایی برای آن حرفه نگاه کنید. قبل از اینکه به طور جدی به دنبال آن شغل باشید، یک جستجوی اساسی برای موقعیت‌های باز انجام دهید. فرقی نمی‌کند آنها در کدام شهر باشند (تا زمانی که در کشور شما باشند یا برای اعضای سطح شهروندی شما باز باشد). نگاه کنید که الزامات چیست. به نظر می‌رسد نیازهای اساسی چیست؟ شما می‌خواهید آن را به هدف خود تبدیل کنید و احتمالا فراتر از آن الزامات باشد.

در این مسیر با متخصصان صحبت کنید. افرادی را پیدا کنید که کاری را که می‌خواهید انجام دهند، انجام دهند. همچنین باید با افرادی که مسئولیت استخدام در آن سمت را بر عهده دارند، در تماس باشید. با هر دو صحبت کنید و از آنها جزئیاتی را که در لیست مشاغل موجود نیست را بخواهید. مهمترین مهارت‌ها چیست؟ شما می‌خواهید این موارد را در لیست چک خود نیز قرار دهید.

به گزینه‌های تحصیلی خود نگاه کنید. لیست خود را پایین بیاورید و بدانید که آیا تحقق این الزامات امکان پذیر است یا خیر. احتمالا به آموزش بیشتری احتیاج دارید (انتظار می رود)، اما احساس نکنید که این محدودیت شما را محدود می کند. بسیاری از برنامه‌های دولتی برای کمک به افراد برای دریافت آموزش مورد نیاز برای کار وجود دارد، به ویژه اگر این شغل مورد تقاضا باشد. همچنین می‌توانید برای به دست آوردن مهارت‌های مورد نیاز، بورسیه و کارآموزی پیدا کنید.
مطمئنا در هزینه‌های دریافت گواهینامه‌ها یا مدارکی که باید برای انجام کار رویایی خود استفاده کنید، عامل آن هستید.

چگونه حرفه شغلی خود را پیدا کنید

کار روی گرفتن رزومه خود به صورت انبوه انجام دهید. در ضمن، کارهای داوطلبانه و مشاغل دیگری را انجام دهید که به شما نشان می‌دهد مهارت‌های لازم برای کار رویایی خود را ایجاد کنید. به دنبال موقعیت‌هایی در همان صنعت و یا حتی موقعیت‌های داوطلبانه باشید که به طور مستقیم شما را در آن موقعیت کار کنند.
حتی اگر تجربه انتزاعی تر باشد (برای مثال، کار کردن در یک فروشگاه برای ساخت تجربه خدمات به مشتری)، این می‌تواند در دراز مدت به شما کمک کند و به شما کمک می‌کند تا برای دریافت آموزش بهتر بتوانید بودجه دریافت کنید.

در مکان‌های مناسب دوست شوید. نیازی نیست که به برخی از مکان‌ها بروید یا به یک سازمان مخفی بپیوندید. فقط کافی است با افراد متصل به آن زمینه آشنا شوید و آنها را بشناسید (و بگذارید تا با شما آشنا شوند). شما می‌توانید با سازمان‌های آنها داوطلب شوید، به کنفرانس‌هایی در آن زمینه بروید و حتی فقط برای ملاقات با مردم به یک نمایشگاه کار بروید.
فقط اطمینان حاصل کنید که احساس خوبی می‌کنید و مطمئنا آنها قصد دارند نام شما را بشناسند.
برای شروع کار در شبکه می‌توانید به ملاقات بپردازید.

اندازه کار را امتحان کنید. یک کارآموزی، سایه شغلی یا داوطلبانه انجام دهید تا ببینید که واقعا آن مسیر شغلی روزانه چگونه است. این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که کار عاشقانه را انجام نمی‌دهید و در واقع آن را دوست خواهید داشت. همچنین به شما کمک می‌کند تا با افرادی که می‌توانند به شما کمک کنند و در کسب مهارت‌های حیاتی در این زمینه به شما کمک می‌کنند، ملاقات کنید.

فرود کار

ابتکار عمل کنید البته، هر کاری که انجام داده‌اید اگر مراحل قبلی را دنبال کنید، از نظر فنی ابتکار عمل است. فقط مطمئن شوید که هرگز متوقف نمی‌شوید. شما باید رویاهای خود را دنبال کنید و باید در تحقق آنها نقش فعالی داشته باشید. اگر کارها به نتیجه نرسیدند، خودتان را انتخاب کنید و دوباره امتحان کنید. مسیرهای جدید پیدا کنید هر کاری که باید انجام دهید را برای انجام کار خود انجام دهید.

مایل به پیشرفت در راه خود هستید. شما طی یکی دو سال از زیر زنجیره غذایی به بالا نمی‌روید. درک کنید که گرفتن کار رویایی شما ممکن است مدتی و چند قدم متوسط ​​انجام شود. هر چند ارزشش را دارد: سرانجام به آنجا خواهید رسید و درآمد کسب خواهید کرد.

مکان‌هایی برای استفاده پیدا کنید رفتن به نمایشگاه‌های شغلی یا جستجوی اینترنت و روزنامه‌ها مسیرهای اصلی یافتن شغل است. اما فراموش نکنید که می‌توانید مستقیما به شرکت‌ها نیز مراجعه کنید. متوجه شوید که می‌خواهید برای چه کسانی کار کنید و به بخش مشاغل آن‌ها در وب سایت خود توجه کنید. حتی می‌توانید مستقیما با شرکت تماس بگیرید و از آنها سوال کنید که آیا رزومه می‌گیرند یا خیر.

چگونه حرفه شغلی خود را پیدا کنید

منابع خوب دریافت کنید. در صورت پیروی از توصیه های قبلی، رزومه کاری شما به نظر عالی می رسد، اما در مورد ساخت منابع خوب نیز فراموش نکنید. مشاغلی را که ارتباط بسیار کمی با کارهایی که اکنون می‌خواهید انجام دهید، ذکر نکنید. قطعا از ذکر افرادی که با شما مشکل داشتند، خودداری کنید.
همیشه اطمینان حاصل کنید که با شما تماس می‌گیرید و از مردم سوال می‌کنید نه تنها در صورتی که می‌توانند به عنوان مرجع ذکر شوند بلکه اگر احساس می‌کنند می‌توانند مرجع خوبی برای شما باشند.

برای موفقیت لباس بپوشید و آماده شوید. به سؤالات متداول مصاحبه نگاه کنید و به آنچه می‌گویید فکر کنید. شما همچنین باید به برخی از سوالات فکر کنید که به آنها نشان می‌دهد که می‌خواهید این شغل را جدی بگیرید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .