بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

نحوه افزایش بهره وری در محل کار

حتی کارمندان سخت کوش و متعهد ممکن است هر از گاهی در تمرکز یا انجام به موقع کارهایشان مشکل داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد، تدابیری وجود دارد که می‌توانید برای بهبود بهره وری خود و نیز کارکنان خود انجام دهید. با ایجاد تغییراتی ساده در محیط کار و عادت‌های کارمندان، شما و تیم می‌توانید در مسیر اصلی شرکت خود به طریقی تأثیر بگذارید.

بهبود بهره وری شخصی شما

1. به نحو احسن کار کنید. یکی از ساده‌ترین راه های افزایش بهره وری شما تغییر روش کار است. با ساده‌تر کردن حجم کار و تمرکز روی یک کار در یک زمان، بازدهی و در نتیجه بهره وری خود را در محل کار افزایش می‌دهید.

 • لیست‌های کوتاه مدت و طولانی مدت را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند تا بر روی کارهای متمرکز باشید که باید در آن روز، هفته و ماه انجام شود.
 • از انجام چند وظیفه خودداری کنید. درعوض، روی یک کار تمرکز کنید و از پرش از یک پروژه به پروژه دیگر خودداری کنید. در واقع ثابت شده است که انجام چند وظیفه باعث کاهش بهره وری می‌شود.
 • توجه خود را به کارهایی که باید ابتدا انجام شود اختصاص دهید. کارهایی را در مورد پروژه‌های که مهلت تحویل آن نزدیک است انجام دهید.

2. حواس پرتی در محل کار را کاهش یا از بین ببرید. موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند در مسیر کاری شما قرار بگیرد. همکاران شلوغ، فعالیت‌های پرتلاطم و نگرانی‌های زیاد درباره کارهایی که بعد از یک روز کاری باید انجام دهید، همگی میتوانند بر توانایی شما در تمرکز تأثیر بگذارند. با ایجاد تغییرات کوچک در نحوه کار، می‌توانید این حواس پرتی‌ها را متوقف کرده و هر روز به تجارت خود بپردازید.

 • بسیاری از کارمندان متوجه شده اند که اگر زود کار کنید، کار کردن آسان تر می‌شود. همکاران کمتری در محل کار به حواس پرتی دچار می‌‌شوند.
 • سعی کنید صدا رایانه و تلفن خود ببندید تا هشدار دریافت نکنید. همچنین باید تلفن همراه خود را در حین کار خاموش کنید تا وسوسه نشوید برای متن، تماس‌های از دست رفته یا رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید.
 • هر ساعت 5 تا 10 دقیقه استراحت به خود اختصاص دهید تا ایمیل خود را بررسی کنید و به حواس پرتی‌هایی که خاموش کرده‌اید بپردازید.
 • حرکات کششی و راه رفتن را امتحان کنید تا استرس جسمی از نشستن را کاهش یابد.

نحوه افزایش بهره وری در محل کار

3. در طول روز میان وعده‌های سالم بخورید. اگر احساس گرسنگی می‌کنید و از قند خون پایین رنج می‌برید، ممکن است به سختی روی کار تمرکز کنید. میان وعده در طول روز می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و راحت تر تمرکز کنید، اما باید میان وعده‌های سالم را انتخاب کنید تا بعداً دچار مشکل گوارشی نشوید.

 • غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، آجیل، دانه ها و لوبیا ها همگی می‌توانند در طی یک روز کاری طولانی با افزایش غلظت و انگیزه به شما کمک کنند.
 • میوه‌ها و سبزیجات با مقادیر زیادی آنتی اکسیدان می‌توانند به افزایش غلظت کمک کنند. از انواع توت ها، گوجه فرنگی ها، گل کلم و کلم بروکلی می‌توانید استفاده کنید.
 • موز، تخمه آفتابگردان و قهوه (در حد اعتدال) همگی به دلیل توانایی آنها در افزایش سطح دوپامین در بدن می‌توانند به بهبود تمرکز و انگیزه کمک کنند.
 • غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به بهبود غلظت کمک کنند. برای خوردن ناهار، ماهی قزل آلا یا سالمون را امتحان کنید و در طول روز گردو یا دانه کتان را میل کنید.

4. در طول روز آب، زیاد بخورید. مهم است که هر روز آب بنوشید، اما شاید شما نمی‌دانید که کم آبی بدن می‌تواند بر عملکرد محیط کار تأثیر بگذارد. حتی کمبود خفیف آب، که می‌تواند بعد از 40 دقیقه کار در محل کار بی تحرکی ایجاد کند، می‌تواند در تمرکز و انجام کارهای ذهنی مشکل ایجاد کند.

 • به نوشیدن شش تا هشت لیوان 8 آب در روز به منظور ایجاد رطوبت مناسب بدن عادت کنید.
 • با ارزیابی رنگ ادرار می‌توانید میزان کم آبی خود را ارزیابی کنید. ادرار تیره‌تر به این معنی است که به آب بیشتری احتیاج دارید.
 • در طول روز یک بطری آب روی میز خود نگه دارید تا در صورت نیاز همیشه بتوانید آب را در دسترس داشته باشید.

ایجاد انگیزه برای کارمندان خود

1. به سلامتی کارمندان خود توجه نشان دهید. هنگامی که کارمندان احساس می‌کنند که از طرف مدیران خود مراقبت می‌شوند، آنها اغلب مایل به انجام کار سخت تر و پذیرفتن مسئولیت در تحقق اهداف شرکت هستند. یک راه آسان برای ایجاد احساس مراقبت از کارکنان، مهربانی کردن با کارمندان خود است. اطمینان حاصل کنید که نیازهای کارمندان شما برآورده شده است و به آنها بگویید که تلاش‌های آنها بی توجه نبوده است.

 • وقتی شاکی یا شکایت دارند به کارمندان خود گوش فرا دهید. شنیده شدن و دیدن تغییرات مثبت می تواند باعث شود تا کارگران برای کمک به شرکت انگیزه بیشتری پیدا کنند.
 • به تعادل کاری و زندگی کارکنان خود ابراز علاقه کنید. سوالات مزاحم نپرسید، اما وقتی کارمندان برای مراجعه به پزشک، رویدادهای خانوادگی و سایر امور شخصی نیاز به مرخصی دارند، درک کنید.
 • با کارمندان خود به روشی که می‌خواهید با شما رفتار شود رفتار کنید. بدون ضعف مهربان باشید و همیشه راهنمایی و پشتیبانی ارائه دهید.

نحوه افزایش بهره وری در محل کار

2. اهداف را تعیین کرده و بهره وری کارمندان را بسنجید. اگر می‎‌خواهید کارمندان خود را با انگیزه نگه دارید، باید بدانید که در حال حاضر آنها در کدام سطح کار می‌کنند و در چه سطحی هستند که باید در آن قرار داشته باشند. شما می‌توانید این کار را با تعیین اهداف واقعی، قابل دستیابی و ارائه پشتیبانی در این راه انجام دهید.

 • از کارمندان بپرسید که چگونه خودشان را می‌بینند.
 • فاکتورهای عینی مانند تعداد تماس های فروش انجام شده، گزارش‌های ثبت شده را بررسی کنید (اما فقط به آنها اعتماد نکنید). این مسئله را با عوامل ذهنی مانند رتبه بندی مدیریت و رضایت کارکنان متعادل کنید.
 • به یاد داشته باشید که کارمندان هنوز بخشی از یک تیم هستند. اگر یکی از کارمندان مشابه عمل نمی‌کند، به این موضوع نگاه کنید که چگونه همکارانش در پایان کار، کار خود را کنترل می‌کنند تا اطمینان حاصل کنید که این کارمند با پروژه های اضافی سروکار ندارد.

3. تقویت کارمندان، برای دریافت یک کار خوب. کار خوب نباید به رسمیت شناخته شود. هر کارمندی که اهداف تولیدی خود را برآورده کند، باید به آن به نوعی پاداش داده شود، زیرا شرکت شما بدون کارمندان قادر به عملکرد صحیح نخواهد بود.

 • از کارمندان بخاطر سخت کوشی شان تشکر کرده و به آنها بگویید که از تلاشهای آنها قدردانی می‌کنید.
 • مشوق‌های شخصی می‌توانند باعث ایجاد شگفتی برای ایجاد انگیزه در کارمندان شوند.
 • در نظر بگیرید که پاداش یا کمیسیون‌های کوچکی را به کارمندان بسیار پرمحتوا بدهید.
 • وقتی کارمندان اهداف ماه خود را برآورده می‌کنند، آنها را به یک مهمانی دعوت کنید.

4. کمی زمان به کارمندان خود دهید. کارمندان سخت کوش برای حفظ بهره وری به زمان کمتری نیاز دارند. انجام کار مداوم و بدون وقفه انرژی شما را تخلیه می‌کند و ممکن است منجر به مشکلاتی در عملکرد شود. با مهلت دادن به کارکنان خود می‌توانید زمان کار را متعادل کنید.

 • اجازه دهید تا در مدت زمان استراحت کوتاه، به صحبت کردن در مورد کولر، خوردن یک فنجان قهوه یا یک استراحت کوتاه پرداخته شود تا به بهبود بهره وری و تقویت روحیه و شاد بودن آن ها در محل کار کمک می‌کند.
 • مطمئن شوید که کارمندان شما مرخصی لازم را دارند. یک تعطیلات کوتاه می‌تواند باعث شگفتی‌هایی برای طرز فکر و انگیزه یک کارمند شود.
  کاهش محدودیت‌های اینترنت در رسانه‌های اجتماعی و سایر وب سایت‌ها باعث می‌شود که در طول روز استراحت بسیار لازم برای کارکنان شما ایجاد شود. با این حال، برخی از مدیران احساس می‌کنند که رسانه‌های اجتماعی بیش از حد باعث حواس پرتی در محیط کار هستند و باید ممنوع شوند.

نحوه افزایش بهره وری در محل کار

بهبود فیزیکی فضای کاری

1. دمای مناسب را حفظ کنید. دمای محیط محل کار شما می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه کار کارمندان شما ایجاد کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که یک محل کار خیلی گرم یا خیلی خنک می‌تواند تمرکز آن را برای مدت طولانی دشوارتر کند.

 • دفتر را بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد نگه دارید. این اغلب به عنوان محدوده دمای ایده آل برای تمرکز و راحتی کارگران دیده می‌شود.

2. میزان نور طبیعی را در محل کار خود افزایش دهید. بسته به مکان و محل کار خود، ممکن است مجبور شوید از نور مصنوعی استفاده کنید. با این حال، اگر دفتر شما دارای پنجره است، ممکن است بخواهید پرده‌ها را باز نگه دارید تا از نور بیشتری استفاده کنید. این به کارمندان کمک می‌کند احساس هوشیاری و جوانسازی بیشتری کنند و این می‌تواند باعث افزایش بهره وری کلی محل کار شما شود.

3. مراقب سر و صدای محیط کار باشید. برخی از سر و صداها اغلب در محیط کار اجتناب ناپذیر هستند، مهم نیست که در چه زمینه‌ای کار می‌کنید. سر و صدا بیش از حد باعث حواس پرتی می‌شود، بنابراین مهم است که راه هایی برای کاهش سر و صدا تا حد ممکن پیدا کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید