بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

چگونه تیم خود را مدیریت کنیم

وقتی صحبت از مدیریت می‌شود، مهارت‌های رهبری ضروری است. این که آیا شما یک بخش بزرگ در یک شرکت را اداره می کنید یا بر روی چند کارمند در یک استارت آپ کوچک نظارت می کنید، باید بدانید که چگونه تیم خود را به طور موثر مدیریت و ترغیب کنید. مدیریت کارآمد به شما و تیم شما اجازه می‌دهد تا با هم خوب کار کنند.

ایجاد انگیزه برای اعضای تیم

1. برای مشارکت و تولید نتیجه، به کارمندان انگیزه دهید. کارمندانی که احساس نمی کنند مشارکت آنها برای شرکت اهمیت دارد، احتمالاً فاقد انگیزه هستند و ممکن است خود را در کار خود اعمال نکنند. بنابراین، کارمندان خود را با انگیزه نگه دارید تا به آنها کمک کنند که از کار خود لذت ببرند و پایدار باشند. هرچه اعضای تیم خود را بهتر بشناسید، می توانید به روشهای شخصی برای ایجاد انگیزه در آنها فکر کنید. به عنوان مثال، می توانید انگیزه های زیر را ارائه دهید:

 • قدردانی از کارکنان کارآمد در جلسات ماهانه همه جانبه.
 • ارائه پاداش های سالانه به کارمندان این مسئله را برای کارمندان روشن می کند که چرا کار آنها به شرکت کمک می کند.
 • برای شخصی سازی انگیزه، به راههایی که کارمندان در راهبردهای انگیزشی پاسخ می دهند، توجه کنید. به عنوان مثال، 1 کارمند ممکن است در درجه اول با داشتن احساس اهمیت کار خود انگیزه پیدا کند، در حالی که ممکن است دیگری در هنگام تمجید عمومی در مقابل همکاران، بهترین کار را داشته باشد. با استفاده از نوع انگیزه ای که به بهترین وجه به آنها پاسخ می دهند، به کارمندان انگیزه دهید.
 • از استفاده نابرابر انگیزه در بین کارکنان خودداری کنید. به عنوان مثال، دادن پاداشهای مکرر مالی به تعداد معدودی از کارمندان ممکن است اعضای دیگر تیم را به این باور برساند که شما بین کارمندان تفاوت قائل هستید.

2. به کارمندان خود بخاطر سخت کوشیشان پاداش دهید. هنگامی که یک عضو تیم کارهایی مثال زدنی انجام داد که احساس می کنید شایسته تقدیر از آن هست، می توانید با یک جایزه پولی به آنها پاداش بدهید. اگر سخاوتمند باشید، اعضای تیم شما برای تأیید شما سخت تلاش خواهند کرد. ستایش و شناخت کلامی نیز راهی عالی برای پاداش کارمندان مولد است.

 • می توانید ستایش کلامی را به صورت خصوصی یا در مقابل کل تیم انجام دهید. کارمندان خجالتی یا خجالت زده ممکن است تشخیص خصوصی را ترجیح دهند، در حالی که کارمندان برون گرا که خواستار تأیید دیگران هستند، در صورت تصدیق تلاشهایشان در یک مکان عمومی، احساس پاداش بیشتری خواهند داشت.
 • اگر به سخت کوشی کارکنان خود بی تفاوت باشید، تیم شما ناکارآمد است.

چگونه تیم خود را مدیریت کنیم

3. هنگام تعامل با اعضای تیم، نگرش مثبت خود را حفظ کنید. نگرش یک مدیر می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. مثبت بودن، لبخند زدن و بعضی اوقات گفتگوهای کوچک باعث افزایش انرژی مثبت در محیط کار می شود و می تواند کارمندان را ترغیب کند که بیشتر در کار خود مشغول شوند. این کمک می کند تا به کارکنان خود نشان دهید که به شما نزدیک هستند و همه شما یک عضو یک تیم هستید.

هدایت تیم

1. سخت کار کنید تا به کارمندان نشان دهید که در شرکت سرمایه گذاری کرده اید. برای مثال، باید از اولین افرادی باشید که صبح وارد کار می شوید. بیشتر تعاملات بین فردی خود را با کارکنان متمرکز بر کار نگه دارید. نشان دهید که به شرکت اهمیت می دهید و خود را برای کار به کار می گیرید.

 • اگر تیم شما ببیند که شما یک کارگر متعهد و سخت کوش هستید، آنها به شما به عنوان یک رهبر احترام میگذارند. علاوه بر این، تیم شما نیز انگیزه دارد که سخت کار کند و در مسیرهای خود گام بردارد.
 • به عنوان مثال، در حین کار مشغول تماس تلفنی شخصی نباشید و یا اینترنت را در رایانه کاری خود به صورت علنی مرور نکنید.

2. مشارکت را در بین اعضای تیم تشویق کنید. روابط نزدیک حرفه ای بین اعضای تیم باعث می شود تا کارکنان احساس راحتی کنند و باعث افزایش بهره وری آنها شوند. تیمهای نزدیک به هم عموماً تمایل دارند که به یکدیگر کمک کنند و به روشهای جدید و خلاقانه برای کمک به شرکت فکر میکنند.

 • هفته ای یکبار کارکنان را به یک ساعت عصرانه بعد از کار دعوت کنید.
 • برگزاری جلسات هفتگی همه جانبه برای ارتباط چهره به چهره.
 • ستایش اعضای تیم به خاطر کارهایی که انجام داده اند و تشویق سایر کارمندان به انجام همین کار.

چگونه تیم خود را مدیریت کنیم

3.وظایف را به اعضای تیم شایسته و توانمند واگذار کنید. به عنوان یک مدیر، باید وظایف خود را به کارمندان خود اختصاص دهید. این کار را با تفکر انجام دهید. ماهیت وظیفه ای را که به شما اختصاص می دهید در نظر بگیرید و در مورد نقاط قوت اعضای تیم خود فکر کنید. وظایف خود را به اعضای تیمی اختصاص دهید که از کار لذت می برند و می توانند آن را با موفقیت کامل کنند.

 • به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای تیم در کارهای اداری سرآمد است، به آنها وظیفه ای مثل برگزاری جلسات با مشتریان خود بدهید.
 • هنگامی که یک کار را به شما واگذار گردید، از خرد کارمندی که کار را به آن اختصاص داده اید، خودداری کنید. به اعضای تیم خود اجازه دهید کارهایی را که به آنها داده اید انجام دهند. با این حال، اگر یک کارمند در حال کار روی یک پروژه بزرگ است یا اگر با یک کارمند جدیدتر سر و کار دارید، منطقی است که گزارش های پیشرفت ماهانه را درخواست کنید.

4. هنگام بروز مشکلات با انضباط برخورد کنید. رهبران خوب قادر به رعایت انضباط در بین اعضای تیم خود هستند، وقتی که یک عضو تیم قانون کار را نقض کرده یا با کارمند دیگری اختلاف نظر داشته باشد. برای داشتن یک رهبر خوب، اقدامات انضباطی را کنار نگذارید. اگرچه ممکن است این کار ناخوشایند باشد، اگر شما سریع با این مشکل مقابله نکنید، نمی توانید از این درگیری جلوگیری کنید.

 • به عنوان مثال، در صورت بروز اختلاف در مورد دفتر، با کارمندان ملاقات کنید و میان آنها میانجیگری کنید. اگر این مشکل را حل نشد، می توانید یکی از اعضای تیم مشکل دار را به بخش دیگری انتصاب کنید.
 • در مورد جرائم جدی تر به عنوان مثال، فعالیت مجرمانه در محل کار یا آزار و اذیت ممکن است لازم باشد که کارمند را اخراج کنید.

تقویت ارتباط در محیط کار

1. با کارمندان خود آشکارا و مکرر ارتباط برقرار کنید. شما به عنوان یک مدیر، باید اطلاعات جدیدی را در رابطه با کار کارمندان به اشتراک بگذارید و از سؤالات و نظرات آنها استقبال کنید. ارتباطات به کارکنان کمک می کند احساس کنند که آنها بخشی با ارزش از شرکت هستند و به کارکنان نشان می دهد که سهم آنها اهمیت دارد. ارتباط مؤثر می تواند از طریق یادداشت های ایمیل یا مکالمه، در جلسات یا در طی ارتباطات حضوری اتفاق بیفتد.

 • کارمندان را از هرگونه اخبار شرکت از جمله مزایده های جدید، ادغام های کسب و کار آگاه کنید.

2. از کارمندان نظر بخواهید و به نظرات آنها گوش کنید. مهارت گوش دادن جنبه مهم ارتباطات اداری است. این مهم است که آماده باشید تا به نظرات کارمندان خود گوش دهید، چه آنها پیشنهادات کاری ارائه می دهند و چه شکایاتی را مطرح می کنند. ممکن است کارمندان بلند مدت پیشنهاداتی داشته باشند که می توانند روند کار را بهبود بخشند. ممکن است کارمندان جدیدتر در مورد سیاست های اداری نیاز به توضیح داشته باشند.

 • با دقت به تمام نظرهایی که اعضای تیم شما ارائه میدهند گوش دهید تا بتوانید واضح و مفید پاسخ دهید. این بدان معنا نیست که شما همیشه باید با نظرات اعضای تیم موافق باشید، اما حداقل از این ورودی قدردانی کنید.
 • به عنوان مثال، اگر یک عضو تیم به شما بگوید، «من فکر می کنم ما می توانیم نحوه فروش محصول به مشتری جدید را بهبود ببخشیم. آنها ممکن است از تمرکز بیشتر روی تبلیغات رسانه های اجتماعی بهره مند شوند،» پاسخ می دهند،«این یک ایده عالی است، با تشکر از نظر شما. من فکر می کنم باید آن را توسط بخش بازاریابی اداره کنیم. آیا می توانید جلسه ای را برای هفته آینده ترتیب دهید؟»

چگونه تیم خود را مدیریت کنیم

3. با افراد در همه سطوح سازمان آشنا شوید. به عنوان یک مدیر، ممکن است که فقط با سایر مدیران و زیردستان مستقیم خود آشنا شوید. با این وجود، اگر رابطه حرفه ای کار با اعضای تیم و سایر کارمندان داشته باشید، می توانید به طور مؤثرتری مدیریت کنید. نشان دادن اینکه در کلیه کارمندان شرکت خود سرمایه گذاری کرده اید، اعتبار شما را نیز در نظر کارمندان خود بالا می برد.

 • به عنوان مثال، پیشنهاد دهید که یک کارورز دانشگاهی یا یک استخدام ورودی جدید نیمه وقت استخدام کنید.
 • اگر خانه بزرگی دارید، سعی کنید گاهی اوقات 6 یا 10 همکار یا همسالان خود را برای شام دعوت کنید.

4. اختلافات محل کار را سریع و منصفانه حل کنید. در هر محیط کاری، برخی از اختلاف نظرها پیش آید. به عنوان مدیر مسئولیت حل این اختلافات هستید. به عنوان مثال اگر 2 کارمند با هم اختلاف دارند، می توانید با هر یک به صورت جداگانه ملاقات کنید و بدانید چه چیزی باعث ناراحتی آنها می شود. سپس، با کارمندان با هم ملاقات کنید و اصرار کنید که آنها راهی برای حل مشکل پیدا کنند.

 • اگر یک کارمند در ایجاد مشکلی در دفتر کار ادامه داد، به خصوص اگر آنها محیط کار را برای سایر کارگران ناراحت نمی کنند، در مورد تعلیق کارمند با مدیریت صحبت کنید.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید