بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

نحوه مذاکره در مورد پیشنهاد شغلی

اگر شغل دائمی به شما پیشنهاد شده است، ممکنه شما تقریباً در مورد هر پیشنهادی احساس دریافت شغل رو داشته باشید. با این حال، بهترین راه برای پذیرش پیشنهاد شغلی اطمینان از این که شغل دقیقاً همان چیزی که شما می خواهید. از آنجا که شغل یک تعهد زمانی است. مذاکره یک مهارت مهم برای هر پیشنهاد شغلی است.

خود را برای موفقیت آماده کنید!

1. تمام جزئیات را بررسی کنید. این مهم است که بدانید وقتی به شما پیشنهاد کار داده می شود، باید با آنها چیکار کنید. از مدیر استخدام خود در شرکت در مورد ابعاد پیشنهاد سؤال کنید و حتماً آنها را به صورت کتبی بنویسید. اینها شامل:

 • حقوق و دستمزد چقدر است؟
 • کار در کجا قرار دارد؟
 • تعطیلات و مرخصی آن به چه صورت است؟
 • آیا پاداش وجود دارد؟
 • تاریخ شروع چه زمانی هست؟

2. از کارفرمایان برای این پیشنهاد تشکر کنید، حتی اگر سخت باشد. همیشه هنگام قبول هر پیشنهادی، بخشنده و سپاسگذار به نظر برسید. اگر یک پیشنهاد کم هم دریافت کردید، سعی کنید هر گونه احساس ناامیدی را پنهان کنید.

3. برای تصمیم گیری مذاکره کنید. وقتی پیشنهاد خود را دریافت می کنید، از درخشش آن چنان خوشحال باشید که بلافاصله روند مذاکره را بپذیرید یا شروع کنید. به خودتان کمی وقت بدهید تا مسائل را عقلانی تر بررسی کنید. چیزی بگویید «من از پیشنهاد شما قدردانی می کنم. از شروع کار بسیار هیجان زده ام، اما هنوز منتظر شنیدن خبر از چندین سازمان دیگر هستم. آیا می توانیم در هفته آینده دوباره درباره پیشنهاد صحبت کنیم؟»

4. حرفایی که میخواهید بگویید را بنویسید. قبل از ورود به شرکت، می دانید که چه بگویید. تاریخچه مالی شرکت را بدست آورید تا مشخص کنید این شرکتی است که می خواهید کار خود را با آن شروع کنید.

 • با کارمندان دیگر صحبت کنید. اگر دوست و یا روابط تجاری با این شرکت دارید، پاسخ صریح راجع به کار کردن برای شرکت بخواهید. شما هرگز نمی دانید که شرایط کار چطور است تا زمانی که با شخصی که داخل آن است صحبت نکرده اید. اگر شخصاً کسی را در این شرکت نمی شناسید، سعی نکنید با یک کارمند تصادفی صحبت کنید.

5. به این فکر کنید که آیا این شغل نیازها و اهداف شما را برآورده می کند یا خیر. از خود بپرسید که این شغل چه مزایا و چه مضراتی برای زندگی شما دارد. از آنجا که شما بیشتر هفته ای خود را در محل کار می گذرانید، پیدا کردن مناسب شخصی و حرفه ای بسیار مهم است. این سه نیاز را در نظر بگیرید:

 • آیا این شغل نیازهای فکری، خلاقیت و کنجکاوی طبیعی شما را برآورده می کند؟ آیا فکر می کنید می توانید با فرهنگ شرکت سازگار باشید؟ آیا شما برای کار انگیزه و هیجان دارید؟
 • آیا شغل با وظایف و علایق خانوادگی شما سازگار است؟ آیا شغل از نظر جغرافیایی به اندازه کافی نزدیک است که به شما فرصت کافی برای گذراندن در خانه را بدهد؟ آیا می توانید خانواده خود را با خانواده های دیگر در این شرکت آشنا کنید؟

6. تحقیق در مورد رقبا. دانستن اینکه کدام یک از رقبای شرکت برای شما پیشنهاد می کنند. توجه داشته باشید که هر شغل قابل مقایسه ممکن است مزایای مختلفی را ارائه دهد، اما از اطلاعات کلی برای مقایسه با پیشنهاد استفاده کنید.

نحوه مذاکره در مورد پیشنهاد شغلی

مذاکره در مورد بهترین پیشنهاد شما

1. دوباره با مدیر ارتباط یا مدیر استخدام خود تماس بگیرید. به منظور برقراری جلسه‌ای برای صحبت حضوری از آنها سریعاً اقدام کنید. روند مصاحبه شغلی را از طریق تلفن یا از طریق ایمیل شروع نکنید. بعلاوه، ارتباط انسان از تعامل چهره به چهره بهتر خواهد بود!

2. قبل از شروع مذاکره، حقوق و دستمزد حداقل و درخواست خود را بدانید. حداقل پیشنهاد کمترین دستمزدی است که شما می گیرید. حقوق هدف همان چیزی است که شما می خواهید حقوق شما باشد. این دو عدد را تعیین کنید.

3. درخواست پول بیشتری کنید بدون اینکه رقم آن را مشخص کنید. بنابراین متوجه خواهی شد پیشنهادی که یک هفته قبل از آن به داشته ای، یک پیشنهاد کم ارزش بود و ارزش شما مطابق با رقم بالاتر است. آنچه می خواهید سعی کنید بگویید این است که بدون تعیین رقم، حقوق بالاتری برسید.

 • چرا رقم حقوق را نگویید؟ اگر بازپرداخت حقوق و دستمزد خود را به کارفرمایان برسانید و آنها می دانند که پیشنهاد اولیه آنها خیلی کم بود، اگر به کارفرما برای اولین بار پیشنهاد دهید، خود را در موقعیت قدرت قرار می دهید.
 • چطور می توانید آن را مطرح کنید: «من از فرصت شروع هیجان زده هستم و احساس می کنم مشارکت ما برای هر دو طرف سودمند خواهد بود. آیا راهی وجود دارد که بتوانیم حقوق را افزایش دهیم؟» اگر حقوق و دستمزد غیر قابل مذاکره است، سعی کنید آنچه را که می خواهید بدست آورید.

4. صبر کنید تا کارفرمای رقم حقوق را ارائه دهد. این ممکن است یک سکوت ناراحت کننده را درگیر کند، اما ارزش آن را دارد که لحظه ای بی حوصله باشد. وقتی کارفرما رقم را می گوید لبخند بزنید اما صبر کنید تا صحبتش را تمام کند. این احتمال وجود دارد که کارفرما بتواند این مسئله را به عنوان تردید از طرف شما درک کند و از آنها خواسته شود که بلافاصله رقم بیشتری را ارائه دهند.

5. مزایای استفاده از پیام یا گفتگو را وارد بحث کنید. اگر بحث حقوق و دستمزد راکد می شود و بیشتر از یک مکالمه مثمر ثمر است، سعی کنید در مورد حقوق یا اضافه حقوق بحث کنید. از چیزهایی مانند زمان پرداخت اضافی کاری یا حتی یک کمک هزینه سفر بخواهید. اگرچه این موارد کوچک به نظر می رسد، اما می توانند در طول دوره یا ماهها یا حتی سالها تأثیر مالی زیادی داشته باشند.

6. همه چیز را به صورت قرارداد داشته باشید. پس از مذاکره در مورد بهترین حقوق و مزایای خود، پیشنهاد را به صورت قرارداد بنویسید. اگر کارفرما پیشنهاد را به صورت قرارداد کتبی ارائه ندهد، ممکن است به جزئیات شروع قرارداد به احترام نگذارد و شما وقتی متوجه می شوید که واقعیت ها در قرارداد نیستند.  متأسفانه ممکن است این اتفاق بیوفتد. حتما پیشنهاد را به صورت قرارداد داشته باشید!

نحوه مذاکره در مورد پیشنهاد شغلی

برخی از کارهای که نباید در قرارداد فراموش شود

1. در طی کل مراحل مذاکره به قلب خود گوش دهید. کل فرایند مصاحبه فرصتی است که هر دو طرف بتوانند نسبت به یکدیگر احساس خوبی داشته باشند. به نظر می رسد آنها یکی هستند که با شما مصاحبه می کنند، اگر احساس می کنید کارفرما دائما در تلاش است تا از تعهدات خود خودداری کند، حقایق را بگوید یا به عنوان مثال شما را به پذیرش حقوق پایین تر ترغیب می کند، در نظر بگیرید که آیا واقعاً می خواهید در آنجا کار کنید. اگر آنها مایل به انجام این کارها باشند، احتمالاً کار کردن با آنها برای مدت طولانی خوشایند نخواهد بود.

 • روند مذاکره جنگ است، اما نه معادل جنگ قرن شانزدهم و یا جنگ مدرن. روند مذاکره باید مدنی باشد، پر از «افتخار» و طبق قوانین اداره شود.

2. هنگام درخواست حقوق، مقدار حقوق دقیق را بخواهید. در مذاکرات حقوق و دستمزد، درخواست 58،745 دلار خیلی بهتر از درخواست 60 هزار دلار است، حتی اگر درخواست پول کمتری نیز داشته باشید. چرا؟

 • تحقیقات جدید حاکی از آن است که افرادی که رقم دقیق دستمزد را درخواست می کنند، توسط کارفرمایان درک می شوند تا ارزش خود را بهتر بشناسند.

3. از حس ترحم دیگران سوء استفاده نکنید. در طول گفتگو، از همسر بیمار یا هزینه های مراقبت روزانه فرزندان خود نگویید. کارفرما نمی خواهد در مورد آن چیزی بشنود و حتی می توانید با ذکر آن تأثیر منفی بگذارید. کارفرما می خواهد در مورد مهارت های شما بشنود و چرا آن شما را برای کار مناسب می دانند و به قیمتی که درخواست می کنید پاسخ می دهد. روی آنها تمرکز کنید!

4. مودب بودن، فهمیدن و هرگز پل ها ی پشت سر خود را خراب نکنید. در حین مذاکره، با بهترین رفتار، با مذاکره کننده برخورد کنید. احتمالاً دچار دلهره، اذیت شده یا حتی می ترسید، اما سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. این به نفع شماست. شما هرگز نمی دانید شخصی که با شما مذاکره می کند ممکن است شریک کار یا سرپرست مستقیم شما باشد.

 • حتی اگر مذاکرات متوقف شود و شما به کار دیگری بپردازید، شرایط می تواند تغییر کند. ممکن است خودتان بعداً به دنبال یک مرجع، یک شغل به این شرکت مراجعه کنید. مودب بودن و زنده نگه داشتن این ارتباطات بعدا به شما کمک می کند.

5. اعتماد به نفس داشته باشید. از مهارت‌ها، تجربیات گذشته خود و توانایی خود برای تضمین بهترین چیزها برای خودتان، اطمینان داشته باشید. ارزیابی بالای شما (اما کاملاً منطقی) باید توسط کارفرمای شما به یک ارزیابی بالا تبدیل شود.

 • قدرت ایجاد آرامش در طی مصاحبه، راه خود را برای افزایش اعتماد به نفس نشان می دهد. دانشمندان دریافته اند که افرادی که به طور همزمان فقط چند دقیقه در حالت خاموش قرار می گیرند، تستوسترون را افزایش داده، استرس را کاهش داده و توسط افراد دیگر به عنوان کنترل بیشتر تصور می شوند.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید