بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

نحوه جلوگیری از خستگی در کار

ما همه آنجا بوده ایم. ساعت 2 بعد از ظهر است و ناهار طولانی است اما به جای احساس شارژ مجدد و تمرکز، آماده هستید که گوشه‌ای را خم کرده، چراغها را خاموش کرده و چرت بزنید. هیچ کس متوجه نخواهد شد، درست است؟

در حالی که ضربه شدید به بعد از ظهر وحشتناک کاملا طبیعی است، وقتی این احساس در تمام طول روز و هر روز اتفاق بیفتد چه اتفاقی می‌افتد؟

خستگی در محل کار فقط خستگی جسمی نیست بلکه از نظر روحی خسته شده است.

نه تنها سطح انرژی شما پایین است بلکه انگیزه شما نیز هست. هنگامی که ما اینگونه خسته شده‌ایم، می‌تواند تمرکز و سازمان دهی را دشوار کند و هنگامی که روزها یا هفته‌ها ادامه دارد، با وجود خواب کافی، می‌تواند احساس اضطراب، افسردگی و در جاده فرسودگی را برای شما به وجود آورد.

هر کس می‌تواند در محل کار احساس خستگی کند. وقتی احساسات خستگی پابرجاست، شما نیاز به اقدام دارید. اجازه دهید یک نگاهی دقیقتر به آنچه باعث خستگی کار و آنچه شما می‌توانید انجام دهید برای جلوگیری بودن در محل کار خواب آلود.

خستگی کار چیست و چه فرقی با خستگی دارد؟

اگر خسته شده اید، ممکن است یک یا دو روز احساس راحتی کنید، اما معمولا بعد از چند شب خواب با کیفیت، خود را برطرف می‌کند. از طرف دیگر خستگی کمی پیچیده‌تر است.

خستگی کار چیست؟

کلینیک مایو خستگی کار را اینگونه تعریف می‌کند، «خستگی بی امانتی که با استراحت تسکین نمی‌یابد، حالت فرسودگی تقریبا مداوم است که به مرور زمان ایجاد می‌شود و باعث کاهش انرژی، انگیزه و تمرکز شما می‌شود.

مانند فرسودگی، خستگی کار حالت خستگی مداوم است که از بین نمی‌رود. سرانجام، آن را به جنبه‌های دیگر زندگی شما متمایل می‌کند و تمرکز، احساس انگیزه و حتی قطع ارتباط از کار را دشوار می‌کند.

چه عواملی باعث می‌شود خستگی اساسی به خستگی کار تبدیل شود؟

نحوه جلوگیری از خستگی در کار

دانشمندان واقعا نمی‌دانند که چرا کار یک میز کار باعث می‌شود احساس خستگی کنیم، اما چندین متغیر وجود دارد که می‌توانند در این شرایط نقش داشته باشند.

برای مثال، تغییر ماهیت کار تعریف مجدد برنامه‌های روزانه ما و ایجاد مجدد انرژی حتی در روزهای تعطیل ما را دشوارتر می‌کند.

در حقیقت، متوسط ​​کارگر آمریکایی سالانه 137 ساعت بیشتر از کسی که در همان صنعت در ژاپن است و نزدیک به 500 ساعت در سال بیشتر از کارمندان در فرانسه! قرار می‌دهد در حالی که اکثر مردم حداقل یک ساعت کار را در 50٪ از افراد انجام می‌دهند. تمام آخر هفته‌ها کار از راه دور نیز در این تغییر نقش دارد. در حالی که کارگران از راه دور ادعا می‌کنند که تولیدی بیشتری دارند، احتمالا کار اضافه کاری نیز دارند و احتمالا یک روز مرخصی ندارند. کارگران از راه دور نیز تمایل دارند که بدون برنامه کار کنند، حفظ تعادل سالم کار و زندگی که مانع از خستگی و فرسودگی می‌شود، حتی بیشتر چالش برانگیز است.

این به این معنا نیست که خستگی کار نتیجه فرهنگ مدرن است. در حقیقت، بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد که به فرسودگی روزانه ما کمک می‌کند. در اینجا فقط چند مورد ذکر شده است:

خواب کافی یا کم نیست

یکی از شایع ترین و بارزترین دلایل خستگی کار عدم خواب کافی است. در ایالات متحده آمریکا، تقریبا 40٪ از کارکنان دچار کمبود خواب هستند. در حقیقت، بسیاری از مردم خواب کافی ندارند که CDC آنرا یک اورژانس بهداشت عمومی اعلام کرده است.

برنامه‌های کاری مدرن اغلب ما را وادار می‌کند تا الگوهای بیش از حد معمول خواب خود را نادیده بگیریم و بیش از 43٪ از کارگران گفتند که مرتبا احساس کمبود خواب می‌کنند.

اگر فقط در محل کار خسته اید، یک شب یا یک خواب خوب معمولا مشکل را برطرف می‌کند. اما اگر خستگی کار را تجربه می‌کنید، مهم نیست که چقدر بخوابید، احساس بهتری نخواهید داشت.

خرابی کافی نیست

به طور متوسط ​​آمریکایی روزانه 10 ساعت به سمت بالا می‌رود و به یک صفحه خیره می‌شود. در حالی که ما می‌توانیم بخشی از آن را در محل کار مقصر بدانیم، اکثر ما نیز ساعات خارج از وقت خود را با بینی خود محکم به دستگاه موبایل یا لپ تاپ متصل می‌کنیم.

این امر نه تنها بر توانایی ما برای استراحت مناسب تاثیر می‎‌گذارد دستگاه‌هایی که از طریق تلفن، تبلت و لپ تاپ ها از نور آبی ساطع می‌شوند، می‌توانند کیفیت خواب را کاهش داده و افسردگی، اضطراب و استرس را افزایش دهند بلکه مطالعات نشان می‌دهد عدم توانایی قطع کامل کار از کار است. منبع اصلی خستگی ناشی از کار و حتی فرسودگی در جریان است.

در برابر «منحنی بهره وری» طبیعی خود قرار می‌گیرید

همه ما در طول روز از یک سری سطح انرژی بالا و پایین می‌رویم. این به لطف چیزی به نام ریتم شبانه روزی است  یک ساعت داخلی که دوره‌های هوشیاری و خستگی را طی می‌کند.

قدم زدن در برابر این چرخه می‌تواند احتمال خستگی کار را افزایش دهد و همچنین احساس ناامیدی و سوختگی را در شما ایجاد کند.

از همه بدتر این که، خستگی کار به سرعت می‌تواند منجر به فرسودگی شود

مشکل اصلی در اینجا این نیست که این عوامل باعث می‌شوند که در محل کار احساس خستگی کنید، بلکه ممکن است آنقدر استرس زا باشند که شما دچار فرسودگی شدید شوید. فرسودگی بیش از اینکه خسته و بی تحرک باشد، خستگی مداوم است که با احساس بدبینی، جدا شدن از محل کار و عدم موفقیت حاصل می‌شود.

5 راه برای مبارزه با خستگی کار و بازیابی انرژی خود را در تمام طول روز

نحوه جلوگیری از خستگی در کار

همه ما در هنگام کار احساس خستگی می‌کنیم. با این حال، اگر مشکل طولانی مدت است، وقت آن است که به دنبال راه هایی برای بازیابی انرژی خود باشید. ابتدا علت خستگی خود را تعیین کنید. سپس، یک راه حل را که برای شما موثر است، مشخص کنید.

1. در ساعات اوج انرژی خود پیدا کنید و کار کنید

هنگامی که ریتم طبیعی شبانه روزی بدن خود را تعیین کردید، می‌توانید در ساعاتی که بیشترین هوشیاری را دارید یاد بگیرید. به بیان ساده‌تر، این به معنای برنامه ریزی کار عمیق و متمرکز است که سطح انرژی شما به طور طبیعی بالاتر باشد. هنگامی که سطح انرژی شما پایین است، مانند رکود بعد از ظهر، تمرکز خود را به کارهای مهمتر مانند پاسخ دادن به ایمیل ها و بازگشت تماس های تلفنی تبدیل کنید.

2. انگیزه خود را مدیریت کنید

قبلا اشاره کردیم که چگونه کمبود انگیزه می‌تواند بر سطح انرژی شما تاثیر بگذارد و باعث خستگی شود. اما انگیزه یک چیز ناخوشایند است. اگر منتظر ظاهر شدن آن باشید، خود را برای همیشه در انتظار خواهید دید. درعوض، شما باید در فضای کاری و مغز خود مهندسی کنید تا از خود انگیزه بگیرید. شروع به کار کنید تا فضای کاری خود را تغییر دهید تا درهم و برهمی کاهش یابد و آن را به سمت عمل بیشتر تبدیل کنید. درهم و برهمی حواس پرتی را فراهم می‌کند و ما را بی انگیزه می‌کند. همچنین می‌توانید با اجرای یک قانون پنج دقیقه ای انگیزه خود را شروع کنید. اگر خود را در یک پروژه معطل می‌کنید، فقط پنج دقیقه روی آن وقت بگذارید. بعد از پنج دقیقه، به طور کلی تمام کارها را انجام می‌دهید.

سرانجام، آیین‌ها و روال‌هایی را ایجاد کنید تا به مغز خود علامت دهید که زمان شروع چیز جدید است. مغز شما عاشق تکرار است، بنابراین اگر قبل از شروع کار، پنج دقیقه تمیز کردن میز خود را صرف کنید، یا پنج دقیقه در پاسخ به ایمیل‌ها پاسخ دهید، شما مغز خود را آموزش می‌دهید تا قبل از شروع کار شدید از نظر ذهنی، انتظار انجام این فعالیت را داشته باشد.

3. در طول روز استراحت بیشتری انجام دهید

اگر در کار خسته هستید، چرا استراحت نکنید؟ چرت زدن قدرت، فقط 15 تا 20 دقیقه خواب، می‌تواند هوشیاری را بهبود بخشد و عملکرد را بهبود بخشد در حالی که چرت زدن های طولانی تر به نام خواب آهسته برای مهارت‌های تصمیم گیری بسیار عالی هستند.

ایجاد استراحت در طول روز فقط برای بهره وری یا مقابله با خستگی خوب نیست غریزه است. محقق خواب، ناتانیل کلییتمن دریافت که بدن انسان هر 90 تا 120 دقیقه یک چرخه فعالیت استراحت را دنبال می‌کند. در شب، آن چرخه مراحل مختلف خواب را به شما منتقل می‌کند. در طول روز، سطح انرژی و هوشیاری شما را مدیریت می‌کند.

این بدان معنی است که بدن شما پس از حدود 90 دقیقه کار استراحت می‌کند. پس از فهمیدن این ریتم، می‌توانید با برنامه ریزی استراحت از آن به نفع خود استفاده کنید تا در صورت استراحت و بهبودی بدن خود را در صورت نیاز به بدن بیشتر انجام دهید.

4. محدودیت‌های زمان کار خود را تعیین کنید

تعادل زندگی کار برای مبارزه با خستگی کار بسیار مهم است. با این حال تعداد معدودی از افراد نسبت به روز کاری خود محدودیت‌های مناسبی را تعیین می‌کنند. درعوض، ما اجازه می‌دهیم تلفن و ایمیل خود را در زمان شخصی خود داشته باشیم و هرگز کاملا از کار جدا نشویم.

از طرف دیگر، اوقات فراغت به ویژه برای سرگرمی و کارهای مهم دیگر کمک می‌کند تا روز بعد خلاق تر، متمرکز و حتی بارورتر شوید.

مثالی در اینجا وجود دارد: بگذارید بگوییم که می‌خواهید بیشتر وقت خود را صرف سرگرمی موسیقی خود کنید. به جای اینکه با خودتان تمرین کنید می‌توانید یک دوست را به بازی با خود دعوت کنید. یا، شما می توانید یک هدف زمان نجات را بیش از 1 ساعت در ویرایش صوتی در خارج از ساعت کار تنظیم کنید.

5. روال مدیتیشن را توسعه دهید

سرانجام، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن و یوگا می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب منجر به خستگی در کار کمک کند.

یک برنامه منظم، چه صبح‌ها و چه قبل از خواب، می‌تواند اثرات طولانی مدت در پزشکان یوگا داشته باشد که نسبت به همتایان غیر تمرین کننده، 86 درصد وضوح ذهنی بیشتری را گزارش می‌دهند.

احساس خستگی در محل کار را متوقف کنید

لازم نیست خودتان را در تمام مدت احساس خستگی در کار کنید. در عوض، علت خستگی کار خود را مشخص کنید و یکی از این راه حل‌ها را امتحان کنید.

یک برنامه خواب ایجاد کنید که متناسب با ریتم شبانه روزی شما باشد. حتما استراحت‌های منظم را انجام دهید و به خود متمرکز شوید حتی اگر فقط 30 دقیقه باشد و سعی کنید ورزش و مراقبه را در برنامه روزمره خود بگنجانید، که به طور طبیعی می‌تواند باعث تقویت انرژی و افزایش مثبت شود.

انجام این کارها به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید و توانایی مقابله با هر چیزی را که روز شما به سمت شما می‌اندازد بهتر باشد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید