بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

چگونه عزت نفس را تقویت کنیم؟

مشکلات مربوط به عزت نفس باعث می‌شود احساس ناکامی در شما ایجاد شود. با این وجود، هر فرد از خصوصیات و توانایی‌های خوبی برخوردار است که باید با آنها ارزشیابی شود. اگر در تلاش برای تقویت عزت نفس خود هستید، کارهای مشخصی وجود دارد که می توانید برای تقویت اعتماد به نفس خود انجام دهید. با ایجاد نگرش مثبت، شما در مسیر اطمینان به خود عزت نفس خود را بالا خواهید برد.

ایجاد یک سبک زندگی مثبت

1. مراقب خودت باش. در درجه اول افزایش عزت نفس، به معنای کنار گذاشتن زمان و توجه برای خودتان است. نشان دادن اینکه برای خود ارزش قائل هستید، اولین قدم برای یادگیری است تا ببینید دیگران چگونه به شما ارزش می دهند. مطمئن شوید که کارهایی مانند:

 • زیاد ورزش کنید.
 • روال روزمره‌ای را برای خودتان ایجاد کنید که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید، مانند رفتن به یک حمام در پایان روز یا پیاده روی در بعد از ظهر.
 • یک مهارت یا سرگرمی جدید کسب کنید، استعدادی را پرورش دهید یا فقط درباره موضوعاتی که مورد پسند شما هستند اطلاعات بدست آورید.
 • در مورد جایی که زندگی می‌کنید احساس خوبی دارید! برای تمیز کردن و تزئین خانه خود، حتی به روش های ساده، وقت بگذارید.

2. غذای سالم بخور. برای اینکه احساس خوبی داشته باشید باید تغذیه خوبی داشته باشید. این یعنی داشتن یک رژیم متعادل. برخی از مواد مغذی، مانند ویتامین D و ویتامین B12، حتی می توانند روحیه شما را تقویت کنند.

 • منابع خوب ویتامین D شامل ماهی سالمون، لبنیات و آبمیوه های غنی شده است.
 • منابع خوب ویتامین B12 شامل جگر، غلات غنی شده و فراورده های لبنی است.

3. برای انجام کارهایی که از آنها لذت می‌برید وقت بگذارید اعتماد به نفس پایین می‌تواند استرس زیادی برای شما ایجاد کند. اگر وقت خود را برای کارهایی که دوست دارید انجام دهید، وقت بگذارید، با این وجود، می‌توانید مقداری از این استرس در محل کار را تسکین دهید. کتاب بخوانید، از یک استعداد موسیقی یا هنری استفاده کنید، به فیلم‌ها یا یک بازی بروید، با دوستان خود وقت بگذارید و یا از هرچه که لذت می‌برید انجام دهید!

4. انجام کار. مشکلات مربوط به عزت نفس اغلب به احساساتی که شما ناموفق هستید، گره خورده است. پادزهر خوبی برای این احساس تنظیم و تحقق هدف برای دستیابی به چیزی است. حتی دستاوردهای کوچک باعث می‌شود اعتماد به نفس و موفقیت بیشتری داشته باشید.

 • انجام کارهایی برای بهبود ظاهر و راحتی خانه شما می‌تواند مکانی عالی برای شروع باشد: تمیز کردن خانه، پاک کردن کمد، تزئین و غیره.
 • مراقبت از استرس کم، کارهای کم مخاطره مانند انجام کارهای پستی یا مراجعه به فروشگاه مواد غذایی نیز می تواند باعث شود احساس خوبی در انجام کارها داشته باشید.
 • همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود را بر روی رسیدن به اهداف بلند مدت مانند کاهش یا از بین بردن بدهی، یادگیری مهارت جدید، از دست دادن وزن و غیره تنظیم کنید.

5. خوب لباس پوشیدن. در حالی که ظاهر شما نباید انگیزه اصلی شما باشد، اما توجه به ظاهر می‌تواند تأثیر مثبتی بر عزت نفس شما داشته باشد. این بدان معنا نیست که شما باید لباس گران قیمت بخرید. با هر لباسی که دارید احساس راحتی کنید و احساس درونی شما به بیرون نمایان خواهد شد!

6. به خودتان پاداش دهید. اگر به خودتان اجازه دهید چیز ویژه‌ای داشته باشید، می‌توانید نشان دهید که برای خود ارزش قائل هستید. دادن پاداش نشان می‌دهد که شما به هر کاری که انجام می‌دهید اهمیت می‌دهید، به خصوص اگر پاداش بعد از کار کردن در یک کار واقعاً سخت باشد.

 • پاداش لازم نیست به شکل چیزهای مادی باشد. همچنین می‌توانید خودتان را به تفریح دعوت کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بعد از اتمام یک پروژه بزرگ در محل کار یا مدرسه به کنسرت برید.

7. با افراد خوب وقت بگذارید. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، خود را با افرادی مثبت، حامی و مهربان محاصره کنید. از افرادی که منفی هستند یا به نظر می‌رسد که شما را عقب نگه می‌دارند، خودداری کنید.

8. مهربانی را تمرین کنید. اگر می‌خواهید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید، سعی کنید کاری را برای شخص دیگری انجام دهید. احساس خوبی خواهید کرد که به کسی کمک کرده‌اید. نشان دادن اینکه به دیگران اهمیت می‌دهید، انتظارات شما را افزایش می‌دهد که دیگران باید به شما اهمیت دهند. به عنوان مثال:

 • تمرین اعمال تصادفی، مانند دادن یک وعده غذایی به یک فرد غریبه.
 • بازدید از دوست یا اقوامی که بیمار است.
 • کمک به همسایگان در کاری.
 • داوطلب شدن برای انجام کاری در جامعه.

چگونه عزت نفس را تقویت کنیم؟

شناخت ویژگی‌های خوب شما

1. لیستی از ویژگی‌های مثبت تهیه کنید. داشتن زمان برای در نظر گرفتن جنبه‌های مثبت زندگی شما می‌تواند یک تقویت فوری برای عزت نفس شما باشد. محاصره کردن با افکار خوب، افکار منفی را از ذهن خود بیرون خواهید کشید. لیست هایی را تهیه کنید:

 • چیزهایی که از آنها تشکر می‌کنید.
 • خصوصیات خوب شما (مانند مهربانی، صبر و تفکر)
 • نقاط قوت یا استعدادی که ممکن است داشته باشید (مانند یک اخلاق کاری خوب، هوش، توانایی های هنری یا موسیقی، مهارت در یک حوزه علمی یا حرفه ای و غیره.)

2. یک تمرین متقابل را امتحان کنید. با یک دوست، عضو خانواده یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید بنشینید. نوبت به ارائه تعارف یکدیگر یا توصیف ویژگی‌های خوبی که شخص دیگر دارد، بپردازید. این تمرین ساده باعث تقویت عزت نفس شما و اعتماد به نفس شخص دیگر خواهد شد.

3. یک دفترچه خاطرات را نگه دارید. مجموعه‌ای از چیزهایی را ایجاد کنید که شما و خصوصیات خوب شما را نشان می‌دهد. این موارد ممکن است شامل عکس، نامه، جوایز، سوغاتی مکان‌هایی باشد که در آنجا بوده اید و دیگر یادآوری نکات مثبت در زندگی شما. مطمئن شوید که برای اضافه کردن به آن و  وقتی احساس می‌کنید اعتماد به نفس شما به تقویت نیاز دارد، به آن نگاه کنید.

 • این لازم نیست به صورت یک دفترچه واقعی باشد. هر نوع مجموعه‌ای مانند جعبه یا قفسه صفحه نمایش انجام خواهد داد.

4. یک تقویم عزت نفس بسازید. یک تقویم بگیرید و برای هر روز یک کار کوچک را انجام دهید تا بتوانید خود را بهتر کنید. این موارد می‌تواند مواردی مانند «غذای مورد علاقه را ایجاد کند»، «با یک دوست تماس بگیرید» یا «پیاده روی در پارک بروید». کارهایی را که هر روز انجام می‌دهید، بررسی کنید و در مورد اینکه بعد از آن چه احساسی دارید، تأمل کنید.

چگونه عزت نفس را تقویت کنیم؟

ایجاد نگرش مثبت

1. افکار منفی را دور کنید. مشکلات مربوط به عزت نفس اغلب به دلیل برخی عوامل استرس زا یا بحران خارجی بوجود می‌آید. اگرچه ممکن است نتوانید از این امر جلوگیری کنید، می‌توانید بر نحوه تفکر در مورد چیزها کنترل داشته باشید. هنگامی که احساس می‌کنید افکار منفی ظاهر می‌شوند، آنها را متوقف کرده و آنها را به چیزی مثبت تر تبدیل کنید.

2. شکست را بپذیرید. هیچ کس نمی‌تواند در همه اوقات موفق باشد. شکست بخشی از زندگی است. با این وجود می‌توانید وقتی که تلاش زیادی برای انجام کاری انجام می‌دهید، تلاش خود را ببینید و احساس خوبی داشته باشید. شما همچنین می‌توانید در مورد چگونگی یادگیری از اشتباهات فکر کنید.

 • به عنوان مثال، اگر در امتحان خوب عمل نکردید (حتی اگر سخت کار کردید)، یک لحظه تلاش خود را ببینید. بهتر از آن است که اصلاً مطالعه نکرده باشید و می‌توانید اشتباهات خود را مرور کنید تا دریابید که چگونه در آینده بهتر شوید.

3. به خودتان گوش دهید. بدن و ذهن شما غالباً آنچه را که باید انجام دهید پیشنهاد می‌کنند و گوش دادن به نیازهای شما می‌تواند به شما در احساس بهتر کمک کند. این ممکن است به معنای ساده بودن خوابیدن در صورت احساس خستگی باشد. با این حال، گوش دادن به خودتان نیز به معنای اعتماد و پیروی از افکار و غرایز است. به عنوان مثال، اگر خودتان مرتباً به فکر نقل مکان و نزدیک شدن به خانواده هستید، ممکن است برای شما مهم باشد.

4. خود را با دیگران مقایسه نکنید. زندگی اغلب بسیار رقابتی است، اما مهم است که به جای تلاش برای مطابقت با دیگران، معیارهایی را برای خود تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که همه در همه چیز بهترین نیستند و اینکه هر فرد نقاط قوت فردی دارد. اگر احساس می‌کنید می‌خواهید جنبه‌ای از زندگی خود را بهبود ببخشید، هدفی را برای انجام این کار برای خود انجام دهید و در مورد دیگران فکر می‌کنند نگران نباشید.

 • به عنوان مثال، اگر می‌خواهید توانایی‌های خود را در ورزش مانند بسکتبال یا تنیس توسعه دهید، هدفی را تعیین کنید که فکر می‌کنید یک پیشرفت شخصی است، نه اینکه فقط سعی کنید با شخص دیگری رقابت داشته باشید.

5. پشتیبانی پیدا کنید. اگر احساس می‌کنید با عزت نفس مشکل دارید، مجبور نیستید که به تنهایی آن را کنترل کنید. دوستان و خانواده خوشحال خواهند شد که احساس بهتری داشته باشید، وقت خود را با خود بگذرانید و خصوصیات خوب خود را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید یک گروه پشتیبانی یا مشاور در منطقه خود پیدا کنید تا با آنها همکاری کنید و راه‌هایی برای رشد عزت نفس خود پیدا کنید.

6. منبع مشکل را مشخص کنید. دانستن اینکه چه چیزی باعث می‌شود احساس عزت نفس کم شود می‌تواند به شما در مقابله با مشکل کمک کند. گاهی اوقات، دلایل خاص می‌تواند دشوار باشد، اما محرک‌های متداول عبارتند از:

 • یک وضعیت پر مخاطره، مانند یک پروژه بزرگ در محل کار یا دانشگاه
 • تغییرات چشمگیر در زندگی شخصی یا حرفه ای، مانند پایان یک رابطه یا از دست دادن شغل
 • بحرانی مانند بیماری، آسیب، مشکلات اقتصادی
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید