بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

قرارداد استخدام برای مبتدیان

شرکت های استارت آپی باید برای همه استخدام های جدید قرارداد کاری داشته باشند. قرارداد کار به هر دو طرف کمک می کند تا رابطه اشتغال را درک کنند، در صورت خاتمه کارمندان از شروع کار محافظت می کند و همچنین می تواند به عنوان یک مکانیسم مفید برای جذب کارمندان خوب عمل کند.

قرارداد کار استارت آپ باید شامل کلیه عناصر متداول و عرف موجود در یک پیشنهاد شغلی باشد: مدت اشتغال (یعنی نامشخص یا مدت معینی ثابت)، حقوق، تعطیلات، مزایا، تاریخ شروع، حق شروع کار برای اصلاح شرایط باید توجه کنید و غیره. با این وجود، یک قرارداد کاری واقعا مناسب، به خصوص برای مبتدیان، باید شامل موارد زیر باشد:

  • یک بند خاتمه
  • یک بندمشروط
  • یک سری میثاق های محدود کننده
  • بند گارانتی و در صورت کاربرد
  • بندهای عدالت و انگیزه.

بند خاتمه

قرارداد کار باید یک بند فسخ قابل اجرا باشد که توسط یک وکیل اشتغال ساخته شده است و حق توقیف کارکنان را در هنگام فسخ نشان می دهد. بدون بند خاتمه، قانون مشترک اخطار یا قطع به طور خودکار اعمال می شود، که می تواند گران و غیرقابل پیش بینی برای راه اندازی ها باشد.

اخطار / جدا شدن در دو فرمول وجود دارد: اطلاعیه قانونی و اخطار معقول قانون مشترک. اطلاعیه قانونی حداقل میزان اخطار است که یک کارفرما طبق قانون دولت می تواند یک کارمند ارائه دهد (یعنی قانون استانداردهای اشتغال). از طرف دیگر، دلیل قابل توجه این است که میزان توجه به کارفرمای مطابق قاضی «سابق» است.

اخطار معقول و منطقی معمولا بسیار بیشتر از اعلامیه قانونی با هزینه کارفرمایان است. در حالیکه حداقل مقررات اخطار قانونی، قانون استخدام در تنها یک هفته اخطار در هر سال خدمت را ارائه می دهد، حداکثر تا 8 هفته، یک اعلامیه معقول می تواند حداکثر تا چند ماه اخطار در هر سال خدمت ارائه کند. حدود 26 ماه.

قرارداد استخدام برای مبتدیان

بند خاتمه در قرارداد کار می تواند برای محدود کردن کارمند به حداقل اخطار، جدا شدن طبق قانون استاندارد اشتغال  فقط برای یک هفته اخطار / جدا شدن برای هر سال خدمت تنظیم شود. یا اینکه بند فسخ در قرارداد کار می تواند توسط وکیل کار ایجاد شود تا نوعی فرمول را که برای کارمند مطلوب تر است (یعنی دو هفته در سال خدمت) ارائه دهد، که برای بعضی از نامزدها نسبتا جذاب است، اما هنوز هم خدمت می کند تا حدی از ابتکار عمل در برابر اخطار منطقی بالقوه گران قیمت عادی محافظت کنیم.

علاوه بر این، باید یک عنوان در زیر عنوان «خاتمه» وجود داشته باشد تا آنچه را «فقط علت» خاتمه دادن به کارمند بدون اخطار / جدا شدن عنوان می کند (به عنوان مثال سوء رفتار جدی، سرقت، آزار و اذیت و غیره) در نظر گرفته شود.

سرانجام، باید یک بند وجود داشته باشد که کارکنان را از تعهد خود مبنی بر اعلام مقررات معقول استعفا مطلع کند. اگر کارمندانشان ناگهان و بدون هیچ گونه اخطاری از کار خارج شوند، می تواند یک استارت آپ کوچک را خراب کند.

بند مشروط

قرارداد کار برای شروع کار باید شامل یک بند مشروط قابل اجرا باشد که توسط وکیل اشتغال تهیه شده باشد. به این ترتیب، اگر کسی درست کار نکند، استارت آپ می تواند آن شخص را بدون اعلام هر گونه اخطار اخراج کند و در هزینه های زیادی صرفه جویی کند.

قرارداد محدود

مطمئنا قرارداد کاری برای شروع کار باید حاوی میثاق های محدود کننده قابل اجرا باشد که توسط یک وکیل اشتغال ایجاد شده است. میثاق محدودکننده بندهایی در قراردادهای شغلی است که کارمند را از انجام برخی کارها در طی و بعد از کار منع می کند.

شرکت های استارت آپی باید به ویژه با احتیاط نسبت به کارمندان در رقابت با آنها، سرقت مشتری یا کارمندان خود، ادعای اختراعات به عنوان خود یا استفاده از اسرار تجاری استارتاپ را برای پیشبرد پروژه های خود داشته باشند. بنابراین، این میثاق های اصلی محدودکننده، که باید توسط یک وکیل اشتغال ایجاد شود، باید در قراردادهای اشتغال اولیه قرار بگیرند:قرارداد استخدام برای مبتدیان

  • یک بند غیرقابل رقابت، که کارکنان را از رقابت با کارفرمای خود برای مدت معینی ممنوع می کند پس از ترک کارمند از کارفرما.
  • شرط عدم درخواست، که کارمندان را از درخواست یا معامله با مشتریان کارفرما منع می کند. عدم درخواست نیز معمولا کارمندان را از وکالت به کارمندان دیگر برای ترک کارفرمایان منع می کند.
  • یک بند اختراع، که فرض بر قانون مشترک است که اختراع ساخته شده در حین کار متعلق به کارمند است، نه کارفرما.
  • یک بند محرمانه، که کارمندان را از افشای اطلاعات محرمانه یا اسرار تجاری که در حین اشتغال به دست آورده اند، منع می کند، که مخصوصا برای مبتدیان در حوزه فناوری مهم است.

نمایندگی / ضمانت نامه مربوط به اشتغال گذشته / اختراعات

یک قرارداد کار برای شروع کار باید دارای زبانی باشد که به موجب آن، با استخدام جدید موافقت می کند که هیچ یک از پیمان های محدود کننده کارفرمایان گذشته وجود نداشته و از کار آنها برای شروع کار جلوگیری می کند. علاوه بر این، استارت آپ باید در صورت لزوم لیستی از همه اختراعات ادعا شده یا در انتظار آنها را از استخدام بخواهد. از این طریق، کارمند هرگز نمی تواند استدلال کند که آنها قبل از کار یا در حین اشتغال اختراع کرده اند که باید با راه اندازی آن بعدا در پایان جبران شود.

پیشنهاد سهام

علاوه بر محافظت از شروع، یک قرارداد کاری خوب می تواند در واقع جذب استعداد برتر باشد. به عنوان مثال، یک بند حقوق صاحبان سهام که دارای شرایط مطلوبی برای کارمند است و به روشنی بیان شده است، بنابراین کارمند احساس می کند از سرمایه گذاری خود محافظت می شود، می تواند برای فشار آوردن استارتاپ بالاتر از دیگران در تامین امنیت کارمندان اصلی باشد در یک بازار رقابتی.

اگر در حال حاضر توافق نامه سهم / سهام با بنیانگذاران / سرمایه گذاران وجود داشته باشد، شرکت های استارت آپی با ارائه استخدام های بالقوه می توانند قطعه ای از پای را جذب کنند. در همین راستا، وکیل اشتغال می تواند وعده پرداخت حقوق صاحبان سهام را، که اغلب در قالب توافق نامه های سهام فانتوم، گزینه ها یا صندوق های محدود سهام (RSUs) است، پس از نوعی دوره صخره / جلیقه، در قرارداد کار ترسیم کند.

با این وجود، این استارت آپ باید با احتیاط درست و واضح این وعده عدالت را بیان کند، خصوصا در صورت فسخ زودرس. قرارداد کار، در صورت ارائه حقوقی، باید در بند خاتمه (همانطور که در بالا گفته شد) درج شود که واگذاری پس از مدت حداقل اعلامیه قانونی متوقف می شود.

قرارداد استخدام برای مبتدیان

درآمد تشویقی

استارت آپ های هوشمند برای هدف قرار دادن اهداف خاص، به کارمندان خود پاداش می دهند. این امر به این دلیل است که بیشتر استارت آپ های دیگر، به ویژه در صنعت فناوری، دارای برنامه های تشویقی هستند و به همین دلیل استارت آپ های بدون برنامه جایزه خوب برای بهترین کاندیداها جذابیت کمتری خواهند داشت.

قرارداد کاری که توسط یک وکیل اشتغال تهیه شده است می تواند مشخص کند هدف از پرداخت پاداش چیست و چه درصد از پاداش را بر اساس دستیابی به بخشی یا بیشتر از آن هدف پرداخت می کند.

علاوه بر این، یک برنامه جایزه خوب می تواند در صورت خاتمه هزینه های زیادی را برای شروع کار پس انداز کند. اگر درآمد سالانه عادی یک کارمند 50٪ حقوق و دستمزد 50٪ باشد، در این صورت کارفرما فقط به دلیل اخطار / قطع شدن در خاتمه، فراتر از مدت حداقل اعلامیه قانونی، اگر بند خاتمه را داشته باشد، می بایست بخشی از حقوق کارمندان را پرداخت کند. (در بالا مورد بحث قرار می گیرد) چنین می گوید اما، مانند سایر توصیه های فوق، برای ایجاد این بند با یک وکیل مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن را به صورت واضح، مختصر و معتبر تهیه می کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید