بانک آگهی مشاغل ایران
بانک آگهی مشاغل ایران

آموزش نوشتن رزومه کاری

رزومه کاری در واقع در قالب یک متن است که توانایی‌ها و سابقه‌کاری شما را برای یک شرکت یا هر مکانی که می‌خواهید استخدام شوید نشان می‌دهد. هدف از نوشتن رزومه کاری دستیابی به کاری است که در آن تخصص و علاقه دارید. برای اینکه در مقابل رقبا بتوانید شغل دلخواه خود را بدست آورید باید استخدام کننده را متقاعد سازید که شما توانایی‌های که آن‌ها نیاز دارند را برخوردارید. در واقع کارفرمایان برای صرفه جویی در وقت خود وشما ابتدا رزومه کاری شما را مطالعه می‌کنند اگر کارایی لازم را داشتید سپس مصاحبه‌های حضوری انجام می‌شود.

رزومه چیست؟

رزومه یا CV در واقع یک سند یا تعریف از خودتان، سوابق تحصیلی، سوابق کاری و دستاوردهای که داشته اید که ویژگی‌های شما را به کارفرمایان نشان می‌دهد تا آن ها با استفاده از آن شما را ارزیابی کنند.

اطلاعات شخصی در ساختار رزومه

در این قسمت یکسری اطلاعات اولیه که به عنوان اولین بخش در نظر گرفته می شود شامل نام ونام خانوادگی، شماره شناسنامه و کارت ملی، تلفن تماس( همراه و تلفن ثابت )، آدرس پست الکترونیک، وضعیت نظام وظیفه، تاریخ تولد، محل اقامت و درج عکس قرار دارد. درج دقیق محل اقامت نیازی نیت و فقط محدوده آن را مشخص کنید.

درج عکس اختیاری است شما می‌توانید از آن استفاده کنید یا نه ولی بهتر است اگر از آن استفاده می‌کنید عکس شما از شانه به بالا باشد و در آن لبخند را رعایت کنید.

آموزش نوشتن رزومه کاری

اطلاعات و سوابق تحصیلی

در این قسمت شما باید رشته تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید را بنویسید. اگر مدارک دیگری نیز مثل مدرک از آموزشگاه ها برای یادگیری یک دوره دارید بهتر است که از آن نام ببرید.

سوابق کاری

برای بیان سوابق کاری و شغلی‌تان باید خود را شخصی فعال نشان دهید و از کلماتی مانند برنامه ریزی، سازماندهی، توسعه و … استفاده کنید. در هنگام نوشتن رزومه ابتدا با آخرین شغلی که به آن مشغول بوده اید شروع کنید و به عقب بروید. عنوان شغلی‌تان و تاریخی که در آنجا بوده‌اید و کاری که انجام‌ داده‌اید را بنویسید اگر پیش از آن به کاری مشغول نبوده‌اید می‌توانید تجربیاتی که به دست‌ آورده‌اید به عنوان یک کارورز یا داوطلبانه را عنوان کنید.

علایق

در این قسمت باید چیزهای که به آن علاقه دارید را عنوان کنید. پیشنهاد ما این است که از علاقه به کارهای فردی مثل مطالعه کردن یا جمع آوری تمبر و… در آن صحبت نکنید تعریف این ها شما را فردی گوشه گیر که توانایی حضور در جمع را ندارد نشان می‌دهد؛ به علاوه برای کسی که می‌خواهد به شما دستمزد بدهد زندگی شخصی شما مهم نیست او فقط می‌خواهد بداند که شما ارزش استخدام دارید یا نه؟ در این بخش باید بیشتر روی کارهای که به صورت گروهی یا تیمی انجام می‌دهید تمرکز کنید. اگر علایق شما در راستای شغل موردنظر است بهتر است از آن نام ببرید. در واقع خود را فردی مفید نشان دهید.

مهارت‌های شما

نوشتن یک رزومه با مهارت‌های که قبلا به آن مشغول بوده‌اید می‌تواند در استخدام شما تاثیرگذار باشد. مهارت‌های ابتدایی که ممکن است از شما انتظار برود را نام ببرید:

 • تسلط به زبان انگلیسی یا عربی و …
 • توانای کار با کامپیوتر و office
 • تسلط به شبکه‌های اجتماعی
 • و …

انواع رزومه به دو دسته تقسیم میشود:

 1. روزمه به صورت زمانی که بر اساس سابقه شغلی که دارید از شما دعوت به همکاری می‌شود. در این نوع از رزومه باید از سوابق تحصیلی و حرفه‌ای خود را از آخر به اول بنویسید. یعنی آخرین مدرک تحصیلی که بدست آوردید را در ابتدا از آن یاد کنید. مشکلی که این نوع رزومه دارد این است که کارفرما از وقفه بین تحصیل شما و سوابق کاری‌تان و حتی تغییر شغل‌های شما باخبر می‌شود.
 2. رزومه به صورت مهارتی که بر اساس مهارت‌های که دارید و کسب کرده‌اید از شما دعوت می‌شود. در وقع توانمندی‌های که شما دارید که منطبق با شغل درخواستی شما می‌باشد و اطلاعات مربوط به مدرک تحصیلی شما در اولویت قرار ندارد. در واقع این رزومه برای کسانی که مدرک تحصیلی‌شان با سوابق شغلی‌ که دارند در یک راستا نیست و می‌خواهند در حوزه‌ای که تخصص دارند شروع به فعالیت کنند مناسب است.

بایدها و نبایدهای یک رزومه

 • از آخرین شغل‌تان شروع کنید و به عقب برگردید.
 • از نشانه گذاری یا Bullet point استفاده کنید.
 • مختصر بنویسید و جزئیات را فاکتور بگیرید.
 • از کلمات مهم استفاده کنید.
 • استفاده از اعداد تاثیرگذار است.
 • از کلماتی که کلیشه ای و اغراق آمیز هستند پرهیز کنید.
 • از کلمات قدرتمند استفاده کنید.
 • مهارت های خودتان را Bold کنید.

تفاوت رزومه با سوابق کاری چیست؟

برخی از افراد گمان می‌کنند که رزومه و سوابق کاری یکی هستند ولی در واقع سوابق کاری یکی از اجزای تشکیل دهنده رزومه می‌باشد. در رزومه اطلاعات دیگری از جمله: اطلاعات شخصی، مدرک تحصیلی و … نیز وجود دارد.

آیا افراد تازه کار هم نیاز به تهیه رزومه دارند؟

همانطور که گفتیم سوابق کاری قسمتی از رزومه می‌باشد پس نبود سابقه کاری دلیلی بر تهیه نکردن رزومه شما نیست. رزومه معرف شما، شما برای استخدام در یک شرکت باید ابتدا رزومه خود را برای آن‌ها ارسال کنید یا به آن‌ها تحویل دهید اگر تحصیلات یا سابقه کاری تان متناسب با کار باشد از شما برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل می‌آید.

ویژگی یک رزومه خوب چیست؟

 1. رزومه شما باید یک حوزه و هدف مشخصی را دنبال کند و فقط به مهارت‌های که به شغل‌تان مرتبط است محدود شود.
 2. اطلاعات‌تان را واضح، شفاف و خوانا بیان کنید.
 3. پرمحتوا و مفید اما مختصر توضیح دهید.
 4. روزمه شما نباید دارای غلط املایی و یا غلط دستوری باشد.
 5. قبل از اینکه رزومه نهایی خود را بنویسید یک چک لیست تهیه کنید.
 6. حداکثر 2 صفحه باشد.

در آخر باید بیان کرد که نوشتن رزومه طولانی به شما کمکی در استخدام نمی‌کند. رزومه خود را مختصر و در نهایت مفید بنویسید زیرا کسی که بخواهد شما را استخدام کند در رزومه شما به دنبال کلمات کلیدی هستند و فرصت مطالعه تمام آن را ندارند. یکی از فرمت‌های رایج رزومه PDF است. زیرا اگر قالب آن WORD یا هرچیز دیگری باشد ممکن است در سیستم‌های مختلف با ظاهری متفاوت نمایش داده شود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .